O bucată masivă, originală, din Zidul Berlinului a fost expusă joi în curtea Academiei Române, ceremonia de dezvelire fiind organizată cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la căderea Zidului Berlinului.
La eveniment au participat prim-ministrul Ludovic Orban, preşedintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, vicepreşedintele Academiei Române, Răzvan Theodorescu, ambasadorul Republicii Federale Germania la Bucureşti, Cord Meier-Klodt, ambasadorul României în Republica Federală Germania, Emil Hurezeanu, directorul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale “Ion I.C. Brătianu” al Academiei Române, Dan Dungaciu.
Fragmentul din Zidul Berlinului, având o înălţime de 3 metri şi o greutate de 3 tone, a fost adus la Bucureşti de Institutul de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale “Ion I. C. Brătianu” al Academiei Române.
Imediat după acest moment, Aula Academiei Române a găzduit un simpozion intitulat “Căderea Zidului Berlinului şi Revoluţia română din decembrie 1989”.




