Liderii E5 vor reînnoirea NATO prin întărirea pilonului său european: Merz, Macron, Tusk, Meloni și Starmer s-au reunit la Berlin înainte de summitul NATO

Cancelarul german Friedrich Merz a găzduit la Berlin liderii principalelor puteri europene din NATO pentru a ajunge la un consens privind consolidarea apărării europene și pentru a transmite, în contextul tensiunilor persistente cu Statele Unite, semnale că relațiile transatlantice se îmbunătățesc.

Cunoscut sub numele de E5, grupul a fost găzduit de cancelarul german Friedrich Merz, alături de care s-au aflat președintele francez Emmanuel Macron, premierul italian Giorgia Meloni, premierul polonez Donald Tusk și premierul britanic în exercițiu Keir Starmer. Întâlnirea are loc cu două săptămâni înaintea summitului NATO din Turcia.

E5 este o alianță formată din cele mai militarizate cinci țări ale Europei – Regatul Unit, Franța, Germania, Italia și Polonia -, înființată în 2024 pe fondul apelurilor la reînarmare pentru a face față amenințării percepute din partea Rusiei, precum și al eforturilor conduse de Europa în sprijinul Ucrainei. Întâlnirea de miercuri de la Berlin a fost primul summit E5 al liderilor celor cinci țări, iar perspectivele de pace în Ucraina au ocupat primul loc pe ordinea de zi.

După reuniune, Merz a declarat că „vecinii noștri ar trebui să se simtă mai în siguranță dacă Germania devine mai puternică”, potrivit Deutsche Welle.

„De aceea vrem să ancorăm ferm Germania, forțele sale armate și industria sa de apărare în cadrul alianței și în Europa. Avem un interes profund propriu în a face acest lucru”, a adăugat el.

Macron pledează pentru relații mai bune între SUA și Europa

În pofida relațiilor tensionate dintre Washington și aliații europeni ai SUA sub administrația președintelui Donald Trump, președintele francez Emmanuel Macron a subliniat angajamentul europenilor față de parteneriatul transatlantic.

„Ne angajăm cu hotărâre, ne majorăm bugetele, ne extindem capacitățile”, a declarat Macron miercuri.

El a precizat că obiectivul este consolidarea capacităților de descurajare prin cooperare comună.

Macron a evidențiat și unitatea demonstrată de Europa și Statele Unite la summitul G7 desfășurat săptămâna trecută în Franța.

„În esență, vreau să spun că ne aflăm în prezent într-o fază de apropiere între europeni și americani.”

La începutul reuniunii, liderii E5 au emis o declarație comună în care au afirmat că își reafirmă „angajamentul neclintit față de securitatea euro-atlantică și față de legătura transatlantică”.

Vrem să reînnoim Alianța. Consolidăm pilonul său european”, a declarat Merz înaintea cinei de lucru a liderilor.

Sprijin pentru Ucraina

În declarația comună, statele E5 au precizat că vor continua să sprijine substanțial Ucraina în apărarea sa împotriva agresiunii ruse.

Țările participante s-au angajat să susțină Kievul prin sancțiuni și presiuni economice asupra Rusiei, precum și prin măsuri de sprijinire a rezilienței sectorului energetic ucrainean.

Merz a subliniat că, după summitul G7 de săptămâna trecută, „de o parte și de alta a Atlanticului, suntem mai uniți decât am fost de mult timp”.

„Sperăm că Moscova va trage concluziile necesare din acest lucru. Este timpul să se intre în negocieri de pace”, a adăugat el.

„Mesajul către Rusia este: Ucraina rămâne puternică”, a declarat cancelarul german în cadrul unei conferințe de presă comune organizate la Berlin după reuniune.

Guvernul german „propune ca noi, în calitate de aliați europeni din NATO, să oferim Kievului un angajament financiar puternic”, a spus Merz, subliniind că „sprijinul Europei nu slăbește”.

Citiți și Rutte dă exemplul României după ce Trump s-a simțit “lăsat baltă” de aliați: Aeroportul din București a fost aproape închis pentru a sprijini operațiunile SUA

Întâlnirea a avut loc în contextul în care Statele Unite au criticat dur NATO și țările europene pentru reticența lor de a sprijini războiul purtat de SUA și Israel împotriva Iranului, iar președintele Donald Trump a amenințat cu reducerea numărului de militari americani staționați în Europa.

În paralel, secretarul general al NATO, Mark Rutte, se afla la Casa Albă pentru discuții cu Donald Trump, într-o nouă încercare de a detensiona dialogul cu aliații, cu liderul american declarând că s-a simțit lăsat baltă de europeni în operațiunea contra Iranului. Întâlnirea a avut loc după ce secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a criticat dur aliații în timpul unei reuniuni a miniștrilor apărării, la sediul NATO din Bruxelles.

El a susținut un discurs amplu în care a cerut o transformare profundă a Alianței, a anunțat o revizuire de șase luni a prezenței militare americane în Europa și a condiționat explicit viitoarele contribuții ale SUA de nivelul cheltuielilor de apărare ale aliaților. În centrul intervenției s-a aflat conceptul de „NATO 3.0”, definit de oficialul american ca o revenire la rolul inițial al Alianței, în care Europa își asumă responsabilitatea principală pentru apărarea convențională a continentului, iar Statele Unite își păstrează un rol de sprijin și descurajare strategică.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare