Donald Trump susține ideea creării unei baze de date cu musulmanii din SUA

donald trumpCandidatul republican la președinția SUA, Donald Trump, și-a exprimat sprijinul pentru crearea unei baze de date pentru a urmări obligatoriu musulmanii din Statele Unite ale Americii – ca urmare a atacurilor teroriste care au avut loc vinerea trecută la Paris, informează YahooNews.

,,Cu siguranță voi implementa această măsură. Absolut.”, a declarat Trump unui reporter NBC News între evenimentele de campanie de joi, 19 noiembrie, de la Newton și Iowa, conform cu un video postat pe MSNBC.com. Întrebat dacă înregistrarea ar fi obligatorie, Trump a răspuns că ,,trebuie să fie.”

În timp ce unii dintre rivalii săi au fost atenționați de către președintele Barack Obama pentru că au sugerat faptul ca refugiaților sirieni creștini să li se acorde prioritate față de sirienii musulmani, Trump a mers mai departe în retorica sa care promovează noi restricții privind libertățile civile și activitățile de supraveghere consolidată, inclusiv în interiorul moscheilor. De asemenea, Trump afirmă la începutul acestei săptămâni că SUA ,,nu vor avea de ales”, decât să închidă anumite moschei întrucât “lucruri rele într-adevăr se întâmplă și se intamplă repede.”

Prima referire la ideea de a crea o bază de date a venit într-un interviu cu Yahoo News, publicat joi, în care Donald Trump nu a respins ideea de a cere musulmanilor să se înregistreze într-o bază de date sau oferindu-le cărți de identitate speciale pentru a observa religia lor. “Va trebui să fim atenți la o mulțime de lucruri”, a declarat Trump pentru Yahoo News.

Andreea Dobrița

 

.

.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Articole Populare