Europarlamentarul Gheorghe Falcă salută sacrificiile făcute de români și România în urmă cu 35 de ani, când începea căderea regimului comunist în România.
„Au trecut 35 de ani de când eram student în Timişoara şi am ieșit în stradă pentru LIBERATATE! Pe 16 decembrie 1989, student fiind am fost printre cei care au luptat pentru libertate şi democrație. Astăzi, după 35 de ani, România şi-a recâștigat libertatea. Suntem parte a Uniunii Europene, suntem parte NATO şi de la 1 ianuarie suntem şi în Spațiul Schengen. Toate sacrificiile făcute de români şi România, astăzi sunt garanțiile unei țări democratice şi pro-europene. În această lună decembrie, mai mult ca oricând, trebuie să ne reamintim de sacrificiile făcute pentru LIBERTATE”, a scris deputatul european într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook.
Ziua de 16 decembrie 1989 a rămas în istorie ca reprezentând începutul sfârşitului pentru regimul condus de Nicolae Ceauşescu. Revoluţia de la Timişoara, care a cuprins evenimentele din intervalul 16-20 decembrie 1989, a iniţiat procesul de dărâmare a totalitarismului din România, după cum precizează politologul Vladimir Tismăneanu în lucrarea „Despre 1989. Naufragiul utopiei” (Editura Humanitas, Bucureşti, 2009). “A fost momentul inaugural al seriei de acţiuni care aveau să culmineze la Bucureşti şi în alte oraşe în zilele de 21 şi 22 decembrie şi care au constituit efectiv o revoluţie ca modalitate de întemeiere a libertăţii (…) Născut din violenţă şi brutalitate, regimul pierea în chip violent şi brutal. Îşi dovedea, încă o dată, deficitul total de legitimitate şi proba natura ilegală, criminală, a existenţei sale”, subliniază Vladimir Tismăneanu în lucrarea sus-menţionată.
La 16 decembrie 1989, mai mulţi credincioşi din oraş demonstrau paşnic, în jurul Catedralei reformate din Piaţa Maria, faţă de o decizie judecătorească prin care pastorul reformat László Tokés urma să fie evacuat şi mutat în altă localitate. Mişcarea avea să se extindă, la aceasta aderând studenţi, muncitori şi alţi locuitori ai Timişoarei. Se formează coloane de timişoreni care se îndreaptă către centrul oraşului. Izbucneşte, astfel, o revoltă anticomunistă pe fondul scăderii dramatice a nivelului de trai al populaţiei, ca şi al destrămării sistemului comunist european în fostele ţări socialiste, menţionează lucrarea “Istoria României în date” (Ed. Enciclopedică, 2003).
În scurt timp, Piaţa Maria a fost ocupată de câteva sute de persoane, care au scandat „Libertate”, „Dreptate” şi care cântau „Deşteaptă-te, române!”, iar coloanele de manifestanți s-au îndreptat spre Comitetul judeţean al Partidului Comunist Român (PCR).




