Israelul mobilizează zeci de mii de rezerviști pentru extinderea operațiunilor în Gaza

Armata israeliană a anunțat duminică că va chema la datorie zeci de mii de rezerviști pentru a pregăti o extindere a operațiunilor militare în Fâșia Gaza. Ordinul de mobilizare, emis săptămâna trecută, urmărește „consolidarea și extinderea” ofensivei din teritoriu, a declarat șeful armatei israeliene, generalul-maior Eyal Zamir, relatează BBC.

„Vom crește presiunea, cu obiectivul de a aduce înapoi ostaticii și de a învinge Hamas”, a afirmat Zamir, adăugând: „Vom acționa în zone suplimentare și vom distruge toată infrastructura de deasupra și de sub pământ”. Nu este clar deocamdată când sau unde vor fi desfășurați rezerviștii.

Premierul Benjamin Netanyahu a convocat duminică seară cabinetul de securitate pentru a discuta „următoarea etapă” a confruntărilor din Gaza. Cu câteva ore înainte, rebelii houthi din Yemen — care au lansat atacuri împotriva Israelului în semn de solidaritate cu palestinienii — au lovit cu o rachetă în apropierea aeroportului Ben Gurion.

Israelul a reluat atacurile în Gaza la mijlocul lunii martie, cucerind suprafețe întinse de teritoriu, în ciuda unui armistițiu convenit în ianuarie cu sprijinul SUA, Qatarului și Egiptului. Negocierile pentru o nouă încetare a focului continuă. Conducerea israeliană susține că delimitează „zone de securitate” în Gaza, pe care intenționează să le păstreze pe termen nelimitat, ca tampon împotriva Hamas. În nord, Israelul a efectuat de asemenea lovituri asupra Libanului, în pofida unui armistițiu în vigoare din noiembrie.

Netanyahu, care depinde de sprijinul politicienilor de extremă dreapta pentru a rămâne la putere, a declarat că Israelul „nu are de ales” decât să continue lupta în Gaza. Sâmbătă, premierul a afirmat că Israelul „va câștiga acest război prin mijloace juste”.

Aproximativ 1.000 de rezerviști și veterani au semnat recent o scrisoare prin care solicită guvernului să acorde prioritate eliberării ostaticilor — chiar dacă aceasta ar însemna încheierea războiului. Netanyahu i-a calificat drept un „grup extremist marginal” și a sprijinit decizia forțelor aeriene de a exclude dizidenții din rândurile armatei.

Anul trecut, presa israeliană relata că rata de prezentare a rezerviștilor depășea inițial 100%, mulți dintre aceștia alăturându-se efortului de război chiar și fără a fi mobilizați oficial. Ulterior, rata a scăzut la aproximativ 75–85%.

Între timp, avertismentele privind situația civililor palestinieni se intensifică. Agenția ONU pentru refugiați palestinieni (UNRWA) a raportat jafuri de alimente, în contextul în care disperarea populației din Gaza atinge un „punct critic de ruptură”.

Presa israeliană a relatat săptămâna trecută că un nou plan ar putea prevedea distribuirea ajutoarelor prin companii private, în locul agențiilor ONU, față de care guvernul Netanyahu manifestă neîncredere. Această distribuție ar putea avea loc într-o zonă desemnată din Rafah, în sudul Fâșiei Gaza.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Alexandra Loy
Alexandra Loy
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

Articole Populare