Vicepreședintele SUA, JD Vance, ar urma să efectueze o vizită în Ungaria în perioada 7–8 aprilie, cu doar câteva zile înaintea alegerilor din 12 aprilie, într-un context marcat de sprijinul deschis al administrației americane pentru realegerea premierului Viktor Orban, relatează Politico.
Informațiile privind vizita, care nu au fost anunțate oficial de Casa Albă, apar într-un fragment dintr-o telegramă diplomatică a Departamentului de Stat obținută de Politico. Documentul, intitulat „Ungaria: Pregătiri pentru vizita vicepreședintelui Vance la Budapesta, în perioada 7-8 aprilie”, conturează contextul deplasării într-un moment electoral sensibil pentru Budapesta.
Potrivit publicației, implicarea explicită în favoarea unui lider politic străin contravine unei tradiții îndelungate a administrațiilor americane de a evita ingerințele în politica internă a altor state. Cu toate acestea, Donald Trump și-a exprimat deja susținerea pentru Orban, inclusiv într-un mesaj publicat pe 24 martie, în care i-a îndemnat pe alegători să „iasă la vot” pentru acesta, pe care l-a descris drept „un lider cu adevărat puternic și respectat, cu un istoric dovedit de rezultate fenomenale”.
De asemenea, JD Vance a stârnit controverse în Europa prin susținerea unor partide de extremă dreapta și prin criticile la adresa coalițiilor politice tradiționale.
Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat a direcționat întrebările către biroul vicepreședintelui, care nu a oferit un răspuns imediat. În mod obișnuit, planurile de deplasare ale oficialilor de rang înalt sunt considerate provizorii până în ultimele momente.
Dacă vizita va avea loc, Vance ar fi cel mai înalt oficial american care ajunge în Ungaria după deplasarea fostului președinte George W. Bush din iunie 2006. Mai recent, secretarul de stat Marco Rubio a vizitat Ungaria la mijlocul lunii februarie.
Fragmentul de telegramă nu indică explicit că vizita ar avea scopul de a influența alegerile, însă evidențiază apropierea dintre administrația Trump și guvernul condus de Orban. Documentul arată că „relația strânsă dintre președintele Trump și premierul Orban a transformat relația bilaterală conflictuală din perioada administrației anterioare într-o nouă ‘epocă de aur’ – un parteneriat bazat pe respect și rezultate, axat pe aprofundarea cooperării în domeniile apărării, comerțului și energiei”.
Totodată, telegrama face referire la viziunea comună a celor două părți privind necesitatea de a „salva Europa” de amenințări la adresa civilizației occidentale, precum migrația masivă.
„În timp ce Rusia și China concurează pentru influență și având alegeri naționale intens disputate pe 12 aprilie, vizita dumneavoastră transmite un semnal clar al angajamentului SUA, subliniind valorile noastre comune și asigurând faptul că Ungaria rămâne nu un teren de competiție între marile puteri, ci un pilon democratic ferm aliat cu Statele Unite și care lucrează pentru reînnoirea alianței noastre civilizaționale în Europa”, se arată în document, care ia tonul unei scrisori adresate lui Vance.
Viktor Orban, aflat la putere de 16 ani, se confruntă cu o competiție electorală dificilă din partea partidului de opoziție Tisza, condus de Peter Magyar.




