Holocaustul este o pagină neagră a istoriei noastre, care a pus în aplicare o ideologie monstruoasă, a afirmat președintele Senatului, Nicolae Ciucă, luni, la ceremonia dedicată Zilei Internaționale de Comemorare a Holocaustului, de la Templul Coral din București.
Nicolae Ciucă a evidențiat creșterea îngrijorătoare a partidelor politice care, sub pretextul unui patriotism aparent, adoptă o ideologie radicală și xenofobă. El a atras atenția asupra faptului că aceste mișcări își propun să submineze ordinea democratică și să amenințe libertatea în societățile din Europa. În plus, președintele Senatului a avertizat că România nu este imună la creșterea extremismului. Potrivit lui, acest fenomen reprezintă o amenințare la adresa democrației și a dezvoltării statului nostru. El a subliniat că avem datoria să ne opunem și să stopăm, într-un efort comun, rău care amenință statul român.
„Ceremonia de astăzi este un omagiu adus tuturor victimelor Holocaustului, dar şi o invitaţie la reflecţie asupra trecutului nostru şi la asumarea lui. Holocaustul este o pagină neagră a istoriei noastre, care a pus în aplicare o ideologie monstruoasă – exterminarea a milioane de oameni pe baza apartenenţei la o etnie (…) De aceea, educaţia şi conştientizarea fenomenului Holocaustului trebuie să fie priorităţi pentru noi toţi. În ultimii ani, România a luat mai multe măsuri privind educaţia şi cercetarea Holocaustului, dar şi de combatere a antisemitismului. Totodată, la nivel internaţional, respectiv în cadrul tuturor organizaţiilor din care facem parte, România promovează activ valorile democraţiei şi statului de drept, drepturile şi libertăţile fundamentale, combaterea şi prevenirea antisemitismului, xenofobiei, rasismului”, a declarat Nicolae Ciucă.
Politicianul liberal a subliniat că trebuie să fie continuată lupta pentru apărarea toleranței în societate și a îndemnat la consolidarea valorilor în contextul posibilelor derapaje anti-democratice. În plus, Ciucă a adăugat că această preocupare este deosebit de relevantă în contextul actual.
„Bătălia pentru aceste valori şi pentru apărarea toleranţei din societatea noastră trebuie să continue, pentru a ne feri de eventualele derapaje anti-democratice. (…) Acest lucru este extrem de actual în contextul pe care îl traversăm, marcat de ascensiuni a unei retorici a urii şi a violenţei în societăţile europene, inclusiv a antisemitismului”, a mai spus el.
Liderul PNL atrage atenția și asupra discursurilor populiste și asupra agendelor prin care se dorește excluderea anumitor cetăţeni din rândul societăţii românești.
„Vedem cum tot mai multe formaţiuni îşi asumă în mod viclean, sub haina unui fals patriotism, o ideologie radicală şi xenofobă, prin care urmăresc să elimine ordinea democratică şi libertatea în societăţile europene. Aceste formaţiuni politice se ascund în spatele unor propuneri şi discursuri populiste, fals patriotice, pentru a promova o agendă de excludere a unor grupuri de cetăţeni din rândul societăţii. Şi asistăm la tot mai multe situaţii în care lideri politici extremişti încearcă să pună problemele reale cu care ne confruntăm pe seama străinilor, prin acest termen înţelegând: migranţii, alte etnii şi chiar Uniunea Europeană”, a subliniat Ciucă.
Nicolae Ciucă a afirmat că partidul său este hotărât să se opună forțelor politice extremiste care doresc să scoată țara din UE și NATO și să submineze democrația. În acest sens, a făcut un apel la întreaga societate să se alăture efortului de a izola și marginaliza aceste formațiuni extremiste, împingându-le la periferie.
„Partidul pe care am onoarea să-l conduc este determinat să fie în prima linie a bătăliei cu forţele politice extremiste care încearcă să ne scoată din Uniunea Europeană şi din NATO si să submineze democraţia din ţara noastră. De aceea, apelul meu se îndreaptă către întreaga societate de a fi parte a efortului prin care să izolăm şi să trimitem formaţiunile extremiste la periferia scenei politice. Totodată, consider că doar împreună putem promova acele valori ale bunei înţelegeri şi ale unei Românii unite în jurul valorilor democraţiei şi ale drepturilor egale pentru toţi cetăţenii. Pentru acest lucru va trebui să învăţăm mereu din lecţiile trecutului. De aceea, recursul la istorie şi înţelegerea exactă a rădăcinilor care au dus la producerea unor tragedii, precum Holocaustul, trebuie să rămână demersuri mereu vii şi autentice”, a mai spus Ciucă.




