Președintele american Joe Biden a ajuns luni într-o vizită surpriză la Kiev pentru a marca împlinirea unui an de la declanșarea invaziei militare a Federației Ruse în Ucraina, informează Deutsche Welle și CNN.
Călătoria lui Biden este o demonstrație de susținere a Kievului care vine într-un moment critic al conflictului, în timp ce Rusia se pregătește pentru o așteptată ofensivă de primăvară.
Imediat ce agențiile internaționale de presă au intrat în regim de breaking news, președintele american Joe Biden a transmis primele mesaje de la Kiev, pe Twitter.
“Pe măsură ce ne apropiem de aniversarea invaziei brutale a Rusiei în Ucraina, mă aflu astăzi la Kiev pentru a mă întâlni cu președintele Zelenski și pentru a reafirma angajamentul nostru de nezdruncinat față de democrația, suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei”, a spus Biden, cel care în luna decembrie l-a primit pe Volodimir Zelenski la Casa Albă, în prima vizită externă a liderului ucrainean după ce Rusia a lansat ofensiva militară la scară largă împotriva țării sale.
As we approach the anniversary of Russia’s brutal invasion of Ukraine, I’m in Kyiv today to meet with President Zelenskyy and reaffirm our unwavering commitment to Ukraine’s democracy, sovereignty, and territorial integrity.
— President Biden (@POTUS) February 20, 2023
More footage of Biden in #Kyiv, walking with President Zelenskyy pic.twitter.com/4vHMg6mi8q
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) February 20, 2023
Vizita lui Biden la Kiev vine în timp ce liderul american efectuează o vizită în Polonia în perioada 20-22 februarie, în ajunul împlinirii unui an de la declanșarea invaziei militare a Federației Ruse în Ucraina, unde se va întâlni cu președintele Poloniei și cu liderii formatului București 9 (B9), grup creat de președinții Andrzej Duda și Klaus Iohannis și care reunește aliații de pe flancul estic al NATO.
Anterior, liderul de la Casa Albă a exclus o deplasare în Ucraina, în timp ce se apropie data de 24 februarie, când Rusia a declanșat agresiunea militară împotriva acestei țări, în 2022.
Anunțul a fost făcut de purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre, într-un comunicat.
Potrivit Casei Albe, Biden “se va întâlni cu președintele Poloniei, Andrzej Duda, pentru a discuta despre cooperarea noastră bilaterală, precum și despre eforturile noastre colective de sprijinire a Ucrainei și de consolidare a descurajării NATO”.
“De asemenea, se va întâlni cu liderii București 9 (B9), un grup al aliaților noștri din flancul estic al NATO, pentru a reafirma sprijinul neabătut al Statelor Unite pentru securitatea Alianței”, a mai transmis Karine Jean-Pierre.
În plus, a mai arătat Casa Albă, președintele Biden va rosti o alocuțiune înainte de aniversarea unui an de la invazia brutală și neprovocată a Rusiei în Ucraina, abordând modul în care Statele Unite au mobilizat lumea pentru a sprijini poporul ucrainean în timp ce acesta își apără libertatea și democrația și cum vom continua să fim alături de poporul ucrainean atât timp cât va fi nevoie.




