Protest la Chișinău. Moldovenii sunt nemulțumiți de modificarea sistemului electoral

Mai multe organizații neguvernamentale, susținute de partide din opoziție, au chemat duminică cetățenii Republicii Moldova la protest împotriva modificării sistemului electoral prin introducerea sistemului mixt, proiect comun al deputaților socialiști și al celor democrați, arată Agerpres citând Deschide.md.

Partidul Democrat și Partidul Socialiștilor și-au anunțat intenția de a înlocui actualul sistem electoral, bazat pe liste de partid, cu unul mixt, în care jumătate dintre deputați să fie aleși pe liste de partid, iar altă jumătate în circumscripții uninominale.

În opinia PAS și Platformei DA, acest proiect ar favoriza corupția politica și ar dezavantaja partidele de opoziție.

Acțiunea este organizată oficial de către societatea civilă, dar potrivit relatărilor din presă este susținută de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), Platforma DA și formațiunea Partidul Nostru.

Potrivit Radio Chișinău, la miting participau aproximativ 2.000 de oameni, manifestația desfășurându-se fără incidente.

Agenția de știri Reuters cita zilele trecute un document al Comisiei de la Veneția în care este criticat proiectul de lege privind trecerea la sistemul electoral mixt, invocându-se riscul ca deputații, aleși în circumscripții uninominale, să fie influențați de interese de afaceri, iar Comisia Electorală Centrală să fie subiect al interferenței politice în timpul implementării reformei.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Articole Populare