Șeful Cancelariei prim-ministrului, Alexandru-Mihai Ghigiu, și ambasadoarea SUA la București, Kathleen Kavalec, au semnat luni Parteneriatului-cadru privind Protecţia Copilului (CPC), în valoare de până la 10 milioane de dolari, anunță Agerpres.
”Vom sprijini România în eforturile sale de a dezvolta o strategie de prevenire centrată pe victimă, de a creşte protecţia pentru victimele copii ale traficului şi de a îmbunătăţi investigaţiile în vederea urmăririi penale şi condamnării traficanţilor de copii. În acest scop, Departamentul de Stat va contribui cu până la zece milioane de dolari pe o perioadă de cinci ani, pentru a implementa activităţi în România în cadrul parteneriatului CPC” a spus diplomatul.
De asemenea, Kavalec a detaliat că mai multe ONG-uri vor contribui la implementarea acestui parteneriat.
La rândul său, ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a spus că în întreaga lume fenomenele de abuz, inclusiv online, împotriva copiilor au crescut îngrijorător.
”Acest parteneriat este unul din răspunsurile pe care Guvernul României, societatea românească, în colaborare cu partenerul strategic, Statele Unite ale Americii, îl dau”, a arătat Predoiu.
De cealaltă parte, șeful Cancelariei prim-ministrului, Alexandru-Mihai Ghigiu, a spus că parteneriatul arată angajamentul ferm a Guvernului României de a lupta împotriva ”acestui flagel care afectează valorile noastre, valorile democraţiei, în care România crede cu tărie”.
Parteneriatul Cadru privind Protecţia Copilului se circumscrie Parteneriatului Strategic dintre România şi SUA. El ar urma să se deruleze pentru o perioadă de cinci ani şi este structurat pe patru obiective: prevenire, protecţie, urmărire penală şi cooperare între autorităţile guvernamentale şi societatea civilă.
Căsătoria forțată, adopția ilegală și maternitatea surogat vor fi considerate tipuri de exploatare acoperite de legislația UE împotriva traficului de persoane.
Actualizarea directivei privind prevenirea și combaterea traficului de persoane va impune, de asemenea, ca țările UE să se asigure că persoanele care utilizează cu bună știință servicii furnizate de victimele traficului de persoane pot fi sancționate. Alte modificări se referă la consolidarea sprijinului și asistenței acordate victimelor, precum și la măsurile de prevenire.





