Guvernul SUA a aprobat mai multe măsuri pentru a proteja securitatea națională a Statelor Unite și a decis să mențină integritatea infrastructurii 5G de influența ”malignă” din Beijing.
„Administrația Trump vede Huawei pentru ceea ce este – o ramură a statului de „supraveghere” al Partidului Comunist Chinez – și am luat măsuri în consecință”, se arată în comunicatul oficial al Departamentului de Stat.
SUA promovează inițiativa “Clean Network”, program al administrației Trump menit să protejeze securitatea națiunii americane și informațiile sensibile ale companiilor împotriva intruziunilor agresive ale unor actori cu influențe maligne precum Partidul Comunist Chinez.
„Răspândirea în Statele Unite a aplicațiilor mobile dezvoltate și deținute de companii din Republica Populară Chineză (China) continuă să amenințe securitatea națională, politica externă și economia Statelor Unite”, declara, la 5 august, președintele Donald Trump.
Statele Unite au oferit timp suficient companiilor și persoanelor afectate – în principal clienții Huawei – pentru a identifica și a trece la alte surse de echipamente, software și tehnologie și de a lichida operațiunile lor.
”Nu vom tolera eforturile Partidului Comunist Chinez de a submina confidențialitatea cetățenilor noștri, proprietatea intelectuală a întreprinderilor noastre sau integritatea rețelelor de nouă generație din întreaga lume”, mai este scris în comunicat.
De asemenea, Statele Unite vor continua să restricționeze majoritatea exporturilor americane către Huawei și filialele sale de pe Lista de entități pentru activități care amenință securitatea națională a SUA și stabilitatea internațională: „Îi îndemnăm pe aliații și partenerii noștri să ni se alăture.”




