Țările baltice s-au deconectat definitiv de la rețeaua electrică a Rusiei. Kallas: O victorie pentru unitatea europeană

Începând de astăzi, 8 februarie, Lituania, Letonia și Estonia s-au deconectat definitiv de la rețeaua electrică a Rusiei, etapă salutată de Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, Kaja Kallas, fost premier al Estoniei. Decuplarea de la rețeaua rusească a căpătat un caracter urgent după ce Rusia a invadat Ucraina, în februarie 2022, care a stârnit îngrijorări în rândul acestor țări care au o istorie traumatizantă în relația cu Rusia.

„Lituania, Letonia și Estonia se vor deconecta mâine definitiv de la rețeaua electrică a Rusiei. Rusia nu mai poate folosi energia ca instrument de șantaj. Aceasta este o victorie pentru libertate și unitatea europeană”, a scris ieri, 7 februarie, șefa diplomației UE îmtr-un mesaj postat pe contul X.

„Este greu de crezut că am ajuns, în sfârșit, aproape de linia de sosire”, a declarat ministrul lituanian al Energiei, Zygimantas Vaiciunas în această săptămână. „Este ultima etapă din lupta noastră pentru independență energetică”, a adăugat oficialul lituanian.

Deși cele trei țări baltice, Lituania, Letonia și Estonia, sunt membre UE și NATO ȘI 2004, acestea s-au lovit de probleme tehnice și financiare, motiv pentru care pregătirile pentru integrarea în rețeaua electrică europeană a avut nevoie de mai mult timp pentru a fi realizată.

    Citiți și: Țările baltice numără orele până la integrarea deplină în rețeaua electrică europeană, programată pentru sâmbătă, moment care va rupe definitiv legăturile lor energetice cu Rusia

Reamintim că țările baltice au fost puternic afectate de atacurile Rusiei în ultimele luni. Cablul submarin Estlink 2 a fost avariat de o flotă rusească. Pe 25 decembrie, cablul electric Estlink 2 și patru cabluri de telecomunicații ce leagă Finlanda și Estonia au fost avariate, la numai câteva săptămâni după ruperea a două cabluri de telecomunicații în apele suedeze din Marea Baltică, pe 17 și 18 noiembrie.

Ca răspuns la aceste incidente, UE a anunțat consolidarea oferturilor de protejare a cablurilor submarine, inclusiv prin intensificarea schimbului de informații, prin noi tehnologii de detectare, precum și prin capacități de reparații submarine și cooperare internațională: „Ne menținem angajamentul de a asigura reziliența și securitatea infrastructurii noastre critice.”

   Citiți și: Norvegia a arestat o navă cu echipaj rusesc, suspectată de avarierea cablului de date submarin dintre Suedia și Letonia

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare