CHINA
UE denunță China la OMC cu privire la drepturile de autor pentru industria europeană de înaltă tehnologie: Cercetarea și dezvoltarea asigură poziția de lider a UE în dezvoltarea tehnologiilor viitoare
Published
4 weeks agoon
By
Teodora Ion
Comisia Europeană a solicitat consultări în cadrul Organizației Mondiale a Comerțului (OMC) cu scopul de a elimina practicile comerciale neloiale și ilegale ale Chinei în domeniul proprietății intelectuale.
Potrivit unui comunicat al instituției europene, China a abilitat instanțele sale să stabilească rate de redevență obligatorii la nivel mondial pentru brevetele esențiale standard ale UE, fără acordul titularului brevetului. Acest lucru presează companiile europene inovatoare din domeniul înaltei tehnologii să își reducă tarifele la nivel mondial, oferind astfel producătorilor chinezi acces mai ieftin la aceste tehnologii europene în mod neloial.
De asemenea, aceasta interferează în mod nejustificat cu competența instanțelor UE în materie de brevete europene. Comisia Europeană consideră cu fermitate că astfel de practici sunt incompatibile cu Acordul OMC privind aspectele comerciale ale drepturilor de proprietate intelectuală (TRIPS).
Întrucât China nu a oferit nicio soluție negociată satisfăcătoare, UE este obligată să solicite consultări ca prim pas în această procedură de soluționare a litigiilor în cadrul OMC, cu scopul de a se asigura că industriile sale de înaltă tehnologie – în special în sectorul telecomunicațiilor – își pot exercita efectiv drepturile de brevet și își pot proteja investițiile în inovare.
Consultările privind soluționarea litigiilor solicitate de UE reprezintă prima etapă a procedurii OMC de soluționare a litigiilor.
”Industriile dinamice de înaltă tehnologie din UE trebuie să poată concura în mod corect și în condiții de concurență echitabile. Atunci când nu este cazul, Comisia ia măsuri decisive pentru a le proteja drepturile. Cercetarea și dezvoltarea reprezintă un motor al inovării care asigură poziția de lider a UE în dezvoltarea tehnologiilor viitoare și trebuie să fie recompensată în mod corespunzător. Contestăm aceste practici comerciale neloiale la Organizația Mondială a Comerțului”, a transmis Maroš Šefčovič, comisar european pentru comerț și securitate economică, însărcinat cu relațiile interinstituționale și transparență.
În cazul în care acestea nu conduc la o soluție satisfăcătoare în termen de 60 de zile, UE poate trece la faza de litigiu și poate solicita OMC să instituie un grup special care să se pronunțe asupra chestiunii.
Acest caz se referă la brevetele esențiale standard, care protejează tehnologiile esențiale pentru fabricarea bunurilor care respectă un standard, de exemplu 5G pentru telefoanele mobile.
Întreprinderile europene dețin multe astfel de brevete de înaltă tehnologie, în special în sectorul telecomunicațiilor, care le conferă un avantaj tehnologic.
Prin stabilirea ratelor redevențelor la nivel mondial pentru astfel de brevete, China a încercat să forțeze întreprinderile din UE să ofere producătorilor chinezi acces mai ieftin la această tehnologie europeană.
Teodora Ion este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Aria sa de expertiză include procesul retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană, relațiile comerciale globale și competiția pentru supremație dintre marile puteri ale lumii. Teodora este corespondent în cadrul summit-urilor Consiliului European și al celorlalte reuniuni decizionale de la nivelul UE.

You may like
MSC 2025 | Ursula von der Leyen propune activarea clauzei de exceptare pentru ca statele UE să majoreze investițiile militare: Este momentul să mutăm munții
Eurodeputatul Dan Motreanu: Comisia Europeană finanțează 39 de proiecte din UE pentru infrastructura combustibililor alternativi, dintre care două sunt coordonate de România
România are nevoie de continuitate pe linia pro-europeană și pro-NATO. Ilie Bolojan este omul potrivit, susține eurodeputatul Gheorghe Falcă
Roberta Metsola, primul lider european care a intrat în Gaza, în mai bine de un deceniu: Europa este pregătită să contribuie la construirea unei păci durabile
Eurodeputatul Gabriela Firea solicită implicarea instituțiilor UE în combaterea deficitului de personal medical din statele membre
Iulian Chifu: Realism cumpănit și cultivarea nuanțelor echilibrate în perspectiva Lumii lui Trump
CHINA
Banca Centrală Europeană avertizează că Europa ar putea avea de pierdut de pe urma războiului comercial dintre SUA și China
Published
1 week agoon
February 6, 2025By
Andreea Radu
Dobânzile de referință practicate de Banca Centrală Europeană mai pot fi reduse, pe măsură ce inflația încetinește, a declarat Piero Cipollone, membru în board-ul BCE, care a avertizat însă că războiul comercial dintre SUA și China ar putea avea un impact dăunător asupra zonei euro, scrie Agerpres.
BCE a redus costul creditului în cinci reprize, începând din luna iunie 2024, în contextul în care îngrijorările cu privire la creșterea economică anemică le-au depășit pe cele referitoare la inflația persistentă, și investitorii se așteaptă la cel puțin trei noi reduceri în acest an.
„Suntem cu toții de acord că este în continuare loc pentru ajustarea dobânzilor în jos”, a declarat Piero Cipollone într-un interviu pentru Reuters.
Însă prețurile mari la energie și tensiunile comerciale mondiale trag BCE în diferite direcții și nu are sens ca BCE să se angajeze că va urma o anumită direcție pentru moment, inclusiv pentru o mult așteptată decizie de reducere a dobânzilor în luna martie, a adăugat Cipollone.
Cea mai mare incertitudine este legată de politica comercială americană și asta ar putea lovi puternic Europa, chiar și înainte de impunerea unor bariere comerciale directe asupra blocului comunitar, susține Cipollone.
„Ce mă îngrijorează pe mine este dacă președintele Trump demarează un război comercial total cu China. Aceasta este o amenințare mai serioasă pentru că China controlează 35% din capacitatea manufacturieră a lumii”, a subliniat Cipollone, cel mai nou membru în board-ul BCE.
Donald Trump a confirmat săptămâna trecută că va impune taxe vamale la produsele europene, după ce astfel de tarife în valoare de 25% au intrat în vigoare pentru produse canadiene și mexicane. De asemenea, SUA au impus tarife de 10% la toate importurile din China, ceea ce a declanșat măsuri de represalii din partea Beijingului.
Reducerea accesului pe piața americană ar putea forța China să găsească alte piețe și deci ar putea să își arunce produsele ieftine în Europa, ceea ce ar afecta creșterea economică și prețurile, a apreciat Cipollone.
Scenariile elaborate de Peterson Institute for International Economics, un centru de reflexie cu sediul la Washington, arată că deși impunerea de tarife ar afecta creșterea economiei americane, SUA ar suferi mult mai puțin decât oricare din țintele sale.
Cu toate acestea, Cipollone a relativizat impactul unor tarife potențiale care să vizeze Europa. Potrivit acestuia, firmele ar putea absorbi o parte din costurile mai mari prin sacrificarea marjelor de profit în timp ce o depreciere inevitabilă a monedei euro în raport cu dolarul american ar ajuta de asemenea blocul comunitar să absoarbă șocul tarifelor.
CHINA
SUA vor pune interesele sale pe primul loc, îi transmite Rubio lui Wang Yi, în timp ce ministrul de externe chinez îi cere să acționeze în consecință cu direcția stabilită de lideri în relațiile China – SUA
Published
3 weeks agoon
January 25, 2025
Noul șef al diplomației americane Marco Rubio a avut vineri prima sa convorbire telefonică cu șeful diplomației chineze, Wang Yi, la capătul căreia Washingtonul și Beijingul au comunicat în nuanțe diferite, cu Rubio avertizându-l pe Wang că politica externă a administrației va pune interesele SUA pe primul plan, în timp ce cel din urmă i-a cerut omologului american “să acționeze în consecință” cu direcția stabilită de lideri în relațiile China – SUA, având în vedere că Rubio are o poziție politică dură față de China.
Potrivit unui comunicat al Departamentului de Stat, Rubio a subliniat în discuția cu Wang Yi că administrația Trump va adopta în relația dintre SUA și Republica Chineză o politică care “să promoveze interesele SUA și să pună poporul american pe primul loc”.
Totodată, șeful diplomației SUA a subliniat “angajamentul Statelor Unite față de aliații noștri din regiune și îngrijorarea serioasă cu privire la acțiunile coercitive ale Chinei împotriva Taiwanului și în Marea Chinei de Sud”.
De altfel, discuția telefonică a avut loc după ce primii omologi întâmpinați de Marco Rubio la Washington au fost miniștrii de externe ai Australiei, Japoniei și Indiei, în așa numitul format “Quad”, revitalizat de fosta administrație democrată Biden, întrunire soldată cu o declarație comună de angajament pentru o zonă indo-pacifică liberă și prosperă.
Comunicatul Departamentului de Stat mai arată că secretarul de stat a discutat cu omologul său chinez și alte chestiuni de importanță bilaterală, regională și globală.
Veteranul Wang YI, care ocupă deopotrivă funcția de ministru de externe al Chinei și director al Comisiei pentru afaceri externe al Partidului Comunist Chinez, a lansat un avertisment voalat noului secretar de stat al Americii.
“Comportă-te frumos”, i-a transmis ministrul de externe chinez, conform Associated Press, acesta referindu-se la faptul că direcția și tonul relațiilor dintre SUA și China au fost stabilite de liderii acestora și sperând că Rubio va juca un rol constructiv pentru binele oamenilor din ambele țări, după cum arată Reuters.
“Sper că vei acționa în consecință”, i-a spus Wang lui Rubio, potrivit unei declarații a Ministerului de Externe, folosind o expresie chineză folosită de obicei de un profesor sau un șef care avertizează un elev sau un angajat să se comporte și să fie responsabil pentru acțiunile sale.
Aceasta poate fi tradusă în diferite moduri – în trecut, Ministerul de Externe a folosit “să facă alegerea corectă” și “să fie foarte prudenți cu privire la ceea ce spun sau fac”, mai degrabă decât “să acționeze în consecință”.
Scurta frază părea să vizeze criticile vocale ale lui Rubio la adresa Chinei și a situației drepturilor omului când era senator al SUA, ceea ce a determinat guvernul chinez să îl sancționeze de două ori în 2020.
Rubio a declarat la audierea sa de confirmare că China crede că este pe cale să înlocuiască Statele Unite ca putere mondială dominantă în următorii 20-30 de ani.
Săptămâna trecută, președintele chinez Xi Jinping și Trump au convenit, în cadrul unei convorbiri telefonice înainte de învestirea acestuia din urmă, să creeze un canal de comunicare strategică privind “probleme majore”.
Trump a declarat joi, în cadrul unui discurs susținut la Forumul Economic Mondial, că vede o relație foarte bună între Statele Unite și China și că speră că China poate contribui la încheierea războiului Rusiei în Ucraina.
Într-un interviu cu Fox News difuzat joi, el a spus că a avut o “conversație bună, prietenoasă” cu Xi și că crede că ar putea ajunge la un acord comercial cu Beijingul.
Totodată, Trump a declarat luni că a primit o invitație de a vizita China și că ar putea călători acolo chiar din acest an.
În primul an al primului său mandat, Trump a stabilit rapid o relație cu Xi și ambii bărbați s-au găzduit reciproc în Florida și la Beijing. Dar acest lucru nu a împiedicat deteriorarea relațiilor într-un război comercial care a declanșat o serie de tarife și a destructurat lanțurile de aprovizionare globale.
CHINA
Vicepreședintele Chinei subliniază la Forumul Economic de la Davos că ”protecționismul nu duce nicăieri”: Multilateralismul este ”calea corectă pentru menținerea păcii mondiale”
Published
4 weeks agoon
January 21, 2025By
Teodora Ion
China nu urmărește un excedent comercial și este dispusă să importe produse și servicii mai competitive și de înaltă calitate pentru a echilibra comerțul, a declarat marți Ding Xuexiang, vicepremierul țării, conform Reuters și Deutsche Welle.
Luând cuvântul în cadrul celei de-a 55-a reuniuni anuale a Forumului Economic Mondial de la Davos, Elveția, Ding a declarat că globalizarea economică nu este un joc cu sumă zero, ci un proces de beneficii reciproce și progres comun.
”Protecționismul nu duce nicăieri și nu există câștigători într-un război comercial”, a spus Ding, numind multilateralismul ”calea corectă pentru menținerea păcii mondiale și promovarea dezvoltării umane”.
Special Address by Ding Xuexiang, Vice-Premier of the People’s Republic of China #wef25 https://t.co/ytHPDhjfWv
— World Economic Forum (@wef) January 21, 2025
Afirmațiile sale par a fi îndreptate către Statele Unite, la conducerea cărora a revenit Donald Trump și care a promis deja, după discursul său de inaugurare, că va impune tarife suplimentare țărilor străine, fără a oferi însă detalii cu privire la eventualele măsuri.
Înainte de acest moment, liderul american a amenințat că una dintre primele sale măsuri economice, imediat după învestire, va fi majorarea taxelor vamale pentru produsele care provin din China, Mexic și Canada.
Beijingul încearcă să identifice un climat de colaborare cu Washingtonul, acest lucru fiind reflectat și de întâlnirile pe care le-a avut vicepreședintel Chinei cu omologul american și cu lideri de afaceri americani, precum Elon Musk, în ajunul ceremoniei de învestire a lui Trump care, cu câteva zile în urmă, a avut o discuție telefonică cu președintele Xi Jinping, printre temele abordate numărându-se comerțul, dar și chestiunea legată de rețeaua de socializare TikTok, care a fost nefuncțională în SUA.
Concrete & Design Solutions
INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

MSC 2025 | Olaf Scholz prezice că Germania va excepta investițiile militare de la “frâna datoriei” din Constituție: “Un război în mijlocul Europei este o urgență”

Cătălin Predoiu, reacție la criticile lui Vance de la München: România trebuie să explice mai bine anularea alegerilor. Diplomația noastră va găsi cele mai bune mijloace

MSC 2025 | “A venit vremea creării forțelor armate ale Europei”, afirmă Zelenski: Unii pot fi frustrați de Bruxelles, dar alternativa este Moscova, care va diviza Europa

MSC 2025 | Scholz răspunde diatribelor lui Vance: Apărarea libertății și democrației împotriva fascismului este fundamentul relației transatlantice. “Niciodată fascismul” este misiunea istorică a Germaniei

MSC 2025 | Macron anunță accelerarea procesului către o Europă mai suverană, care va ajuta Ucraina în negocierile de pace dacă Trump îl convinge pe Putin

“Vin americanii!”. De ce discursul lui J.D. Vance la München nu este vânt în pânzele anti-occidentalilor din România

MSC 2025 | Ursula von der Leyen propune activarea clauzei de exceptare pentru ca statele UE să majoreze investițiile militare: Este momentul să mutăm munții

MSC 2025 | De la München, Ursula von der Leyen îl avertizează pe Trump că “o Ucraină eșuată ar slăbi și Europa și SUA”

MSC 2025 | “Nu vreau să rămân în istorie drept cel care l-a ajutat pe Putin să îmi ocupe țara”, îi transmite Zelenski lui Trump, având alături senatori republicani și democrați

Ilie Bolojan, după discursul lui Vance la München: România rămâne un aliat de încredere pentru o UE coezivă, un NATO puternic și un parteneriat transatlantic solid

V. Ponta: Discuţiile din Parlament privind bugetul încep la 14 ianuarie

Mapamond: Care vor fi principalele evenimente ale anului 2013

Angela Merkel: “Mediul economic va fi mai dificil în 2013”

Barometru: Cluj-Napoca înregistrează cea mai ridicată calitate a vieții din România, alături de Oradea și Alba Iulia

9 mai, o triplă sărbătoare pentru români: Ziua Europei, a Independenţei României şi sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial

Ambasadorul SUA Adrian Zuckerman: România va deveni cel mai mare producător și exportator de energie din Europa

Huffington Post: România a fost condusă din 1989 de “o clică incompetentă de escroci foşti comunişti”

Premierul Italiei, Mario Monti, a demisionat

Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea care interzice pentru 10 ani exportul de buștean în spațiul extracomunitar

Acord fără precedent în istoria UE: După un maraton de negocieri, Angela Merkel, Mark Rutte, Klaus Iohannis și ceilalți lideri au aprobat planul și bugetul de 1,82 trilioane de euro pentru relansarea Europei

Ilie Bolojan asigură că România este o “țară puternic ancorată pe drumul său european” în primul mesaj de la Cotroceni: Vom avea alegeri corecte și transparente

Eurodeputatul Virgil Popescu pledează pentru o piață unică a energiei pentru o Europă competitivă: Este vital să creștem producția de energie la nivelul UE

Klaus Iohannis și-a încheiat mandatul de președinte: “Să aveți grijă de România. Dumnezeu să binecuvânteze România”

Înainte de împlinirea a 48 de ani de la cutremurul din 1977, Gabriela Firea solicită fonduri europene suplimentare și prevenție reală pentru a proteja românii de consecințele unui viitor cutremur major

Vicepreședintele PE, Victor Negrescu, pledează pentru ”dialog și soluții pragmatice” care să contribuie la reconstruirea colaborării între UE și Regatul Unit: Putem asigura un viitor comun mai bun

Eurodeputatul Virgil Popescu subliniază importanța de a finaliza interconectarea rețelelor de energie electrică pentru o consolidare uniformă a competitivității în UE

Candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale, validată de PSD: Avem nevoie să ne apărăm și să ne respectăm condiția de țară a UE, a NATO, a parteneriatului strategic cu Statele Unite

Guvernul a adoptat Bugetul pentru 2025. Ministrul Tánczos Barna: Prin acest buget, punem bazele unei noi viziuni prin care rezolvăm probleme structurale și consolidăm creșterea economică cu ajutorul fondurilor UE

Premierul Belgiei, discurs la Universitatea Harvard din SUA: Rusia a intervenit în alegerile din România, denunțăm asta!

Giganții europeni mută în cursa tehnologică globală: Vodafone a efectuat primul apel video în spațiu din lume dintr-o zonă fără acoperire, folosind un smartphone și sateliți comerciali
Trending
- CORESPONDENȚĂ SPECIALĂ5 days ago
“Multipolarizare”: Maga Carta și abdicarea lui Trump de la Pax Americana, furtună polară în Europa, China în pole-position și Rusia țarului (raportul Conferinței de Securitate de la München)
- NATO1 day ago
NATO, îngrijorată de arta necurată prin care Rusia măsluiește alegerile din România: “Operațiunea Rusiei în România, o campanie îndelung pregătită pentru a afecta în secret scrutinul”
- EDITORIALE5 days ago
O scurtă cronologie a epocii Klaus Iohannis la cârma României
- ROMÂNIA2 days ago
Prima întâlnire a României cu administrația Trump, la München: Emil Hurezeanu și Richard Grenell, trimisul special al lui Trump, au discutat despre subiectele de interes comun România-SUA
- ROMÂNIA1 day ago
Ilie Bolojan îl numește pe Cristian Diaconescu consilier prezidențial pentru securitate națională și șef al Cancelariei președintelui