Franța prelungește cu doi ani, până în 2029, orizontul de timp pentru a-și alinia deficitul public la regulile UE

Noul guvern francez va avea nevoie de doi ani suplimentari față de termenul inițial pentru a alinia deficitul public la regulile Uniunii Europene, a declarat marți premierul Michel Barnier, în primul său discurs major de politică publică, relatează Politico.

Franța își propune să aducă deficitul sub 3% din produsul intern brut (PIB) până în 2029, în loc de 2027, cum fusese planificat inițial. De asemenea, Barnier a promis reducerea deficitului sub 5% din PIB până în 2025.

Barnier a subliniat că gestionarea datoriei „colosale” a Franței este o prioritate, descriind finanțele țării ca pe o „adevărată sabie a lui Damocles deasupra capului Franței și a poporului francez”. Această referință clară indică dependența guvernului său de sprijinul tacit al partidului de extremă-dreapta, Rassemblement National.

Deși premierul a insistat că reducerea cheltuielilor va fi principalul instrument pentru diminuarea datoriei, el a confirmat planurile de a crește taxele pentru cele mai mari și profitabile corporații și de a cere o „contribuție specială” de la cei mai bogați cetățeni ai țării.

Totuși, aceste măsuri ar putea stârni controverse. Fostul premier Gabriel Attal, care reprezintă centriștii președintelui Emmanuel Macron în Adunarea Națională, a criticat ideea de a taxa marile companii pentru reducerea deficitului. Attal a avertizat că aceste taxe ar putea forța afacerile franceze să se relocheze în afara țării.

„Chiar și țintind doar companiile foarte mari, puteți pune în pericol milioane de locuri de muncă și mii de subcontractori”, a declarat Attal.

Franța se confruntă cu o procedură pentru deficit excesiv deschisă de Bruxelles din cauza cheltuielilor excesive de anul trecut, iar deficitul de anul acesta ar putea depăși 6% din PIB, mult peste limita de 3% impusă de regulile UE. Guvernul are termen până pe 9 octombrie să prezinte parlamentului bugetul pentru anul viitor și până pe 31 octombrie să trimită Bruxelles-ului un plan credibil pentru reducerea deficitului în anii următori.

Top 5 în această săptămână

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Postări Conexe

Alexandra Loy
Alexandra Loy
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole Populare