Olanda: Ministerul educației anunță anularea examenelor centrale, echivalent cu examenul de bacalaureat. Cum va fi validată diploma

Ministerul educației din Olanda a decis ca toate examenele centrale de sfârșit de studii, echivalent cu examenul de bacalaureat, să fie anulate din cauza pandemiei de COVID-19.

Prin această măsură elevii din Olanda nu vor repeta anul școlar. Validarea sau nevalidarea diplomei de încheiere a studiilor va fi determinată doar pe baza notelor obţinute în timpul anului şcolar, se arată în comunicatul ministerului.

”Rezultatele examenelor școlare stau la baza obținerii diplomei în acest an școlar”, transmite Arie Slob, ministrul educației din Olanda.

“Vreau, în aceste vremuri de criză, să le dau tuturor elevilor posibilitatea să obţină o diplomă completă şi să avanseze astfel fără pauză spre învăţământul superior”, a declarat ministrul olandez al educaţiei Arie Slob.

Instituţiile de învăţământ au mai mult timp – până la începutul lui iunie – pentru a-i face pe elevi să treacă restul examenelor prevăzute care contează pentru notele obţinute în timpul anului şcolar, relatează Agerpres.

Ministerul Educaţiei din Olanda încurajează puternic instituţiile şcolare să organizeze aceste examene de la distanţă, de exemplu prin videoconferinţă. Dacă şcolile nu sunt în măsură să efectueze teste şcolare la distanţă, acestea din urmă pot să se deruleze în clădiri şcolare respectând o distanţă de securitate de 1,5 metri.

Potrivit statisticilor, în Olanda au fost confirmate, la ora 17:00, în data de 24 martie, 5.560 de cazuri de contaminare și 276 de decese, fiind mai afectată decât Belgia.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare