Uniunea Europeană și Regatul Unit vor rămâne ”cei mai buni prieteni și parteneri”, dar nu vor mai fi ”la fel de apropiați ca înainte” după Brexit, a precizat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen într-un discurs susținut la London School of Economics despre ”vechi prieteni, noi începuturi”, conturând astfel viziuna sa cu privire la ”un alt viitor al partenerialului UE-Regatul Unit”.
Înaltul oficial european și-a început alocuțiunea cu aprecieri la adresa Regatului Unit, pe care l-a descris ca având ”un suflet mare, fiind mândru, patrioat și generoas” și a menționat că s-a îndrăgostit de această țară atunci când a studiat la London School of Economics.
von der Leyen a adus, de asemenea, un omagiu, fostului premier britanic, Winston Churchill, pentru că a militat pentru crearea unei Europe unite după Al Doilea Război Mondial, pe care acesta din urmă a explicat-o în discursul memorabil susținut în luna septembrie a anului 1946 în aula Universității din Zurich prin ”înființarea unui fel de State Unite ale Europei”.
Aceasta nu a uitat nici de ”britanicii care au contribuit atât de mult” la evoluția Uniunii în cei 47 de ani ai apartenenței Regatului Unit la familia europeană, dându-i drept exemplu pe ”comisarul Arthur Cockfied care este cunoscut drept <<părintele pieței unice>> sau Roy Jenkins, care a fost președinte al Comisiei Europene când eu eram student la London School of Economics și care a făcut atât de multe pentru a pava calea monedei unice.”, conform Euronews.
”Mă gândesc la soldații britanici care au contribuit la păstrarea păcii, de la Balcani la regiunea baltică. Și mă gândesc la milioanele de britanici care au ieșit în stradă pentru a participa la marșurile proeuropene din ultimii ani”, a mai spus von der Leyen.
Spunând că ”oamenii sunt cei care conturează procesele politice” și că decizia ”britanicilor din iunie 2016 a fost una clară”, președinta Comisiei Europene a subliniat că ”parteneriatul nostru nu poate și nu va fi la fel ca înainte deoarece fiecare alegere generează o urmare”, informează Politico Europe.
Ursula von der Leyen a avertizat, de asemenea, că fără ”libertatea de circulație a cetățenilor nu putem avea o liberă circulație a capitalului și a bunurilor”, o poziție care vine în completarea celei pe care Parlamentul European urmează să o adopte printr-o rezoluție ce va fi votată miercurea viitoare în cadrul sesiunii plenare de la Strasbourg, în care își va exprima ”profunda îngrijorare” cu privire la atitudine guvernului Johnson față de cei 3.3 milioane de cetățeni europeni care trăiesc în Regatul Unit, potrivit The Guardian.
”Vor avea loc discuţii dure, iar fiecare tabără va face tot ce este mai bine pentru ea”, a spus von der Leyen.
Înaltul oficial european a descris, de asemenea, calendarul negocierilor ca fiind unul ”strâns”, având în vedere că Brexitul va avea loc la 31 ianuarie, perioada de tranziție urmând să se încheie la 31 decembrie, iar premierul britanic Boris Johnson a declarat deja că nu dorește o prelungire a acesteia.
”Fără o prelungire a perioadei de tranziţie” care trebuie să demareze începând cu data oficială a Brexit-ului la 31 ianuarie, ”nu puteţi să vă aşteptaţi să se ajungă la un acord asupra tuturor aspectelor noului parteneriat”, a avertizat preşedinta Comisiei Europene.
”Trebuie să stabilim priorităţi”, a adăugat ea, dând asigurări în acelaşi timp că UE este ”pregătită să discute zi şi noapte” şi declarându-se ”optimistă”, potrivit AFP și Reuters, citate de Agerpres.
”Lucrăm pentru găsirea de soluţii care să protejeze integritatea UE, a pieţei sale comune şi a uniunii sale vamale. Nu poate exista niciun compromis asupra acestui punct”, a mai spus Ursula von der Leyen.
Uniunea Europeană este dispusă ”să conceapă un nou parteneriat cu zero tarife vamale, zero cote, zero dumping”, a adăugat președinta Comisiei Europene, în faţa voinţei lui Boris Johnson de a nu se alinia la regulile europene.
Acest parteneriat va trebui să însemne mai mult decât comerţ şi ”să cuprindă tot, de la acţiunea climatică la protecţia datelor, de la pescuit la energie, de la transporturi la spaţiu, de la servicii financiare la securitat”, a completat președinta Comisiei Europene.
”Când va veni 1 februarie, UE şi Regatul Unit vor rămâne cei mai buni prieteni şi cei mai buni parteneri. Legăturile între noi sunt indestructibile”, a mai spus Ursula von der Leyen, care urmează să se întâlnească miercuri cu premierul britanic Boris Johnson, fiind prima sa vizită la Londra din calitatea de președintă a Comisiei Europene.




