Ministerul Afacerilor Externe condamnă proclamarea, la 18 iulie 2017, de către separatiştii din Doneţk a unui așa-zis nou stat în estul Ucrainei, denumit „Mica Rusie”.
”Acest act contravine, în mod flagrant, normelor de drept internaţional şi încalcă suveranitatea şi integritatea teritorială a Ucrainei”, arată diplomația română într-un comunicat remis CaleaEuropeana.ro.
Separatiștii proruși din estul Ucrainei au proclamat marți un nou stat intitulat “Mica Rusie” (Malorusia) care are drept aspirații nu doar includerea zonelor controlate de aceștia, ci a întregii Ucraine. Decizia a fost deja criticată marile cancelarii europene, în frunte cu Germania și Franța, țări participante în formatul de negociere Normandia care a culminat cu acordurile de la Minsk, dar și de Austria, țara ce deține președinția OSCE, organizație care desfășoară misiuni de monitorizare în estul Ucrainei.
”Reamintim faptul că România susţine ferm implementarea Acordurilor de la Minsk și îndeamnă la o conduită în sensul implementării Acordurilor, acestea fiind singurul cadru viabil şi recunoscut, care permite soluţionarea politică a conflictului din Donbas. România susţine necesitatea respectării independenței, suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei, în cadrul frontierelor sale recunoscute internațional”, mai transmite MAE.
.




