Connect with us

U.E.

Volodimir Zelenski, primit de președintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier: Împreună vom învinge și vom readuce pacea în Europa

Published

on

© Administrația Prezidențială ucraineană

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a fost primit duminică la Berlin de omologul său german, Frank-Walter Steinmeier, într-o primă etapă a vizitei sale în Germania care cuprinde întâlniri și cu Olaf Scholz, cancelarul federal, înainte de a se deplasa la Aachen pentru a primi Premiul Charlemagne.

Coloana de mașini a liderului de la Kiev a ajuns duminică dimineața la Palatul Bellevue, reședința oficială a șefului statului german. Bellevue este situat în districtul Tiergarten din capitală, anunță Deutsche Welle.

”În cea mai dificilă perioadă din istoria modernă a Ucrainei, Germania (este) mândră să fie prietenul nostru adevărat și aliatul nostru de încredere. Împreună vom învinge și vom readuce pacea în Europa”, a scris Zelenski în cartea de oaspeți a președinției germane.

Ultima vizită a lui Zelenski în Germania, prilejuită de participarea la Conferința de Securitate de la Munchen din februarie 2022, a avut loc cu doar câteva zile înainte ca Moscova să lanseze invazia pe scară largă a Ucrainei, potrivit Politico Europe. La evenimentul de profil înalt în domeniul apărării, vicepreședintele american Kamala Harris avertizase că Europa se confruntă cu ”un moment decisiv în istorie” și promisese sprijin pentru Kiev în cazul unui atac al Rusiei.

De cealaltă parte, Steinmeier a vizitat Kievul în luna octombrie a anului trecut, după o perioadă dificilă a relațiilor dintre cele două țări, ca urmare a pozițiilor prietenoase față de Rusia în timpul în care a fost ministru de externe.

După întâlnirea cu președintele Germaniei, Volodimir Zelenski va avea o întrevedere și cu cancelarul Olaf Scholz înainte de a se deplasa la Aachen, în vestul Germaniei, unde va primi Premiul Charlemagne, care recompensează angajamentul în favoarea unificării europene, potrivit Agerpres. La acest eveniment sunt așteptați și președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și premierul polonez, Mateusz Morawiecki .

Cu o zi înainte, ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a confirmat că Berlinul a aprobat un nou pachet militar în valoare de 2,7 miliarde de euro pentru Ucraina. Ajutorul include 20 de vehicule de luptă pentru infanterie Marder, 30 de tancuri Leopard, 15 tancuri antiaeriene Gepard, 200 de drone de recunoaştere, patru sisteme antiaeriene Irid-T şi muniţia aferentă, proiectile pentru artilerie şi peste 200 de vehicule blindate de luptă şi logistice. Între 1 ianuarie 2022 și 24 aprilie 2023, Germania a exportat aproximativ aceeași cantitate de bunuri militare, potrivit cifrelor guvernamentale.

Tot sâmbătă, liderul ucrainean s-a deplasat la Roma pentru discuții cu oficiali italieni, precum președintele Sergio Mattarella și premierul Giorgia Meloni, și cu Papa Francisc, după ce, în urmă cu câteva zile, a poposit în Finlanda și Olanda.

Teodora Ion este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Aria sa de expertiză include procesul retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană, relațiile comerciale globale și competiția pentru supremație dintre marile puteri ale lumii. Teodora este corespondent în cadrul summit-urilor Consiliului European și al celorlalte reuniuni decizionale de la nivelul UE.

U.E.

Opt țări membre solicită măsuri suplimentare pentru a consolida pregătirea în fața amenințărilor multiple: ”Ritmul acțiunilor noastre ar trebui să se alinieze cu urgența provocărilor pe care le avem în față”

Published

on

© European Union, 2024

Opt țări membre ale Uniunii Europene au solicitat joi, într-o declarație comună, consolidarea măsurilor pentru a întări pregătirea în fața amenințărilor militare, hibride, teroriste și infracționale, anunță EFE, citat de Agerpres.

În textul semnat de miniștrii de interne, pregătire civilă și reziliență din Belgia, Estonia, Finlanda, Letonia, Lituania, Luxemburg, Olanda și Suedia, difuzat de surse diplomatice, este menționată ”urgența imediată” de a asigura o UE ”pregătită și rezilientă”.

Declarația mai amintește, în egală măsură, interferența și alte ”întreruperi” cauzate de dezastre naturale sau provocate de om, ”în contextul evenimentelor geopolitice și climatologice”, și reliefează importanța menținerii unei abordări care să implice ”întreaga societate”.

Țările semnatare recunosc că pregătirile în astfel de situații nu fac parte din instrumentarul Uniunii Europene, ci sunt responsabilități ale statelor membre, dar subliniază modificarea caracterului crizelor, care au devenit ”din ce în ce mai transfrontaliere și intersectoriale”, fiind caracterizate de o complexitate ridicată, fapt ce reclamă o coordonare la nivel european.

”Ritmul acțiunilor noastre”, spun semnatarii, ”ar trebui să se alinieze cu urgența provocărilor pe care le avem în față”.

Cele opt țări se angajează să coopereze pentru o abordare multidisciplinară coordonată, ”dezvoltând și implementând o agendă comună de coaliție”.

Astfel, își vor concentra eforturile, spun ele, pe ”împuternicirea cetățenilor” ca esență a pregătirii și a rezilienței, printr-o abordare intersectorială, care vizează toate pericolele existente și ”reunește o gamă largă de instrumente destinate să avertizeze, să protejeze și să ducă la conștientizare”.

La începutul lunii mai, președintele Consiliului European, Antonio Costa, a punctat că Europa trebuie să aibă capacitatea de a se apăra nu doar împotriva amenințărilor militare clasice, ci și împotriva celor clasice, printr-o abordare cuprinzătoare, de tip 360 de grade.

De altfel, Comisia Europeană a oferit cetățenilor o serie de orientări care să îi ajute pe aceștia să facă față amenințărilor emergente, prezentând o strategie în acest sens.

Concret, strategia include 30 de acțiuni-cheie și un plan de acțiune detaliat pentru promovarea obiectivelor Uniunii pregătirii, precum și dezvoltarea unei „culturi a pregătirii prin concepție” în toate politicile UE.

Prin urmare, strategia se axează pe o abordare integrată a tuturor riscurilor, o abordare la nivelul întregii administrații, care reunește toți actorii relevanți, la toate nivelurile de guvernare (local, regional, național și UE) și o abordare la nivelul întregii societăți, care reunește cetățenii, comunitățile locale și societatea civilă, întreprinderile și partenerii sociali, precum și comunitățile științifice și academice.

Continue Reading

CHINA

Emmanuel Macron a discutat cu Xi Jinping despre tensiunile comerciale și războaiele din Ucraina și Gaza: Companiile noastre au nevoie de condiții de concurență echitabilă în ambele țări

Published

on

© Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China

Președintele francez Emmanuel Macron a discutat joi cu președintele chinez Xi Jinping despre tensiunile comerciale și războaiele din Ucraina și Gaza, informează Politico Europe.

Macron i-a cerut lui Xi să acorde companiilor franceze un acces mai mare pe piața chineză și să nu impună tarife producătorilor francezi de coniac, care sunt ținta unei anchete comerciale chineze în curs.

”Investițiile chineze sunt binevenite în Franța. Dar companiile noastre au nevoie de condiții de concurență echitabilă în ambele noastre țări”, a scris Macron într-o postare pe rețelele sociale.

”Am convenit să avansăm cât mai rapid cu putință în problema coniacului, care este esențială pentru producătorii noștri”, a adăugat el.

Săptămâna trecută, ministrul economiei, Eric Lombard, a ridicat, de asemenea, problema cu vicepremierul chinez He Lifeng în timpul unei întâlniri la Paris. Discuția lor de șase ore nu a condus la o rezolvare a disputei legate de coniac, He subliniind că autoritățile chineze vor decide asupra fondului cazului.

Ancheta privind alcoolul este văzută în general ca o răzbunare pentru a pedepsi Franța pentru că a fost principalul sponsor al tarifelor UE impuse în octombrie anul trecut asupra mașinilor electrice chinezești. Aceasta ar trebui să se încheie în iulie.

Macron se va deplasa săptămâna viitoare în Vietnam, Indonezia și Singapore, într-o vizită pe care un oficial de la Elysee a descris-o ca fiind o oportunitate de a-și spori influența în regiunea Indo-Pacific, într-un moment în care ”China devine din ce în ce mai agresivă, în special în disputele comerciale și teritoriale”.

De asemenea, Macron s-a angajat să colaboreze cu China pentru a ajunge la o ”încetare imediată și necondiționată a focului” în Ucraina.

Făcând apel la pace și securitate în Orientul Mijlociu, Macron a declarat că Franța și China vor lucra împreună la pregătirea unei conferințe care va avea loc în iunie la New York pentru o soluție cu două state.

La rândul său, președintele chinez Xi Jinping a declarat că țara sa este pregătită ”să lucreze cot la cot cu Europa pentru a face față provocărilor globale și pentru a obține mai multe rezultate benefice atât pentru cele două părți, cât și pentru lume”, informează AFP și EFE, citate de Agerpres.

China și Franța ”trebuie să valorifice oportunitățile de aprofundare a cooperării în domeniile tradiționale” (aeronautică și energie nucleară) și ”să extindă cooperarea în domeniile emergente, cum ar fi tehnologia digitală, dezvoltarea verde, biomedicina și economia de argint (care îi vizează pe seniori, n.r.)”, a continuat liderul chinez.

Dialogul dintre cei doi președinți are loc înainte de summitul dintre Uniunea Europeană și China, programat pentru luna iulie și pe fondul tensiunilor comerciale apărute ca urmare a tarifelor impuse de Trump.

În timp ce Trump a decretat o pauză în aplicarea celui mai sever regim tarifar pentru alte țări din lume – inclusiv UE – China caută parteneri care să o ajute să contracareze imensele presiuni comerciale venite din partea Casei Albe.

Unii dintre liderii blocului european susțin îndepărtarea de SUA și crearea unor legături mai strânse cu diferiți parteneri globali, însă alții susțin că este mai bine ca blocul să rămână aproape de Washington.

Premierul italian Giorgia Meloni, care insistă că Europa trebuie să păstreze o ”abordare pragmatică, constructivă și deschisă” față de Casa Albă, a călătorit la Washington unde a fost primită de președintele Donald Trump.

De cealaltă parte, premierul spaniol Pedro Sanchez a mers în luna aprilie în China, țară pe care a descris-o drept ”un partener fundamental pentru noi atunci când vine vorba de a face față celor mai mari provocări ale lumii”.

Ultimul summit de acest tip a avut loc la Beijing în 2023. 

Continue Reading

PARLAMENTUL EUROPEAN

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a fost laureată cu Premiul Timișoara pentru Valori Europene, salutând un oraș “care a modelat povestea României și a Europei”

Published

on

© European Union 2025 - Source : EP

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit joi Premiul Timișoara pentru Valori Europene, cea mai înaltă distincție a municipiului, acordată personalităților care susțin valorile fundamentale europene.

Roberta Metsola a fost apreciată pentru atitudinea sa fermă în momente de criză, sprijinul necondiționat pentru Ucraina și Republica Moldova Moldova și eforturile sale constante pentru aderarea României la spațiul Schengen.

În discursul său de acceptare, Roberta Metsola s-a declarat încântată să se afle la Timișoara, un oraș “care a modelat nu numai povestea României, ci și pe cea a Europei”.

Săptămâna trecută, am văzut Europa pe străzile din Timișoara și București, oameni cu drapele europene, scandând și celebrând locul României în inima Uniunii noastre. Ieri, în București, am avut plăcerea de a-l întâlni pe președintele ales Dan și l-am felicitat pentru victoria sa în alegeri. Știu că el împărtășește convingerea că Europa este mai mult decât simplă geografie. Ca toți cei de pe străzi săptămâna trecută și ca noi toți de aici, știm că Europa este o casă a valorilor comune. O alegere, o credință în libertate, în demnitate, în justiție. Este ceva ce trăim și respirăm, nu doar ceva ce moștenim. O promisiune pe care o predăm mai departe. Un proiect pe care îl construim, împreună, în fiecare zi”, a subliniat Metsola.

Ea a continuat, evidențiind simbolul reprezentat de Timișoara, “orașul de unde a început Revoluția din 1989, un oraș care cunoaște prețul libertății și puterea noilor începuturi”.

“Accept această distincție în numele întregului Parlament European, al colegilor mei, și al celor care lucrează în fiecare zi pentru a apăra valorile care ne unesc ca europeni. Pentru că acest premiu este mai mult decât o recunoaștere – el este o responsabilitate. O reamintire a faptului că Europa și valorile pe care le susținem nu pot fi niciodată garantate. Când europenii au votat în iunie anul trecut, ei au trimis un mesaj clar despre felul de Europă pe care o vor, iar mesajul acela a avut ecou încă o dată duminică aici, în România. Oamenii cer rezultate, ei vor o Europă care funcționează, care face viața mai simplă, nu mai grea, o Europă care conduce în ceea ce privește locuri de muncă bune, șanse mai bune și șanse corecte la construirea unui viitor, o Europă care protejează frontierele, valorile și oamenii săi”, a mai adăugat președinta Parlamentului European.

Ea a ținut să mulțumească României pentru sprijinul acordat cetățenilor ucraineni și celor moldoveni, care trăiesc sub amenințarea constantă a Rusiei.

Roberta Metsola s-a referit și la aderarea României la spațiul Schengen, pentru care țara noastră a așteptat mai mult de un deceniu. “A fost o greșeală – nu din partea Parlamentului European, noi am sprijinit aderarea – care nu ar trebui să se repete”, a insistat ea, referindu-se la amânarea aderării României la Schengen.

“Timișoara, mulțumesc foarte mult pentru această onoare”, a încheiat, în limba română, președinta PE.

Laureata din acest an a fost aleasă de un juriu format din figuri marcante ale scenei culturale, diplomatice și juridice românești: Iulia Motoc (Haga), judecător în cadrul Curții Penale Internaționale, Cristian Măcelaru (Koln), directorul muzical al Orchestre National de France, Simona Miculescu (Paris), ambasador, președinte al Conferinței Generale a UNESCO, Anca Miruna Lăzărescu (München), regizoare și scenaristă, Adriana Babeți (Timișoara), scriitoare și critic literar, Dominic Fritz, primarul Timișoarei. 

Premiului Timișoara pentru Valori Europene a fost înființat de către Municipiul Timișoara pentru a onora personalități recunoscute pe plan internațional care, cu determinare, curaj și creativitate, promovează sau apără valorile europene în interiorul și în afara Uniunii Europene. Prima laureată a premiului a fost Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, prezentă la Timișoara anul trecut, pentru înmânarea premiului.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
U.E.12 minutes ago

Opt țări membre solicită măsuri suplimentare pentru a consolida pregătirea în fața amenințărilor multiple: ”Ritmul acțiunilor noastre ar trebui să se alinieze cu urgența provocărilor pe care le avem în față”

ROMÂNIA28 minutes ago

Comisia Europeană cere documentații suplimentare pentru modificarea PNRR. Boloș: Vrem un plan implementabil, coerent și realizabil

EDITORIALE54 minutes ago

Iulian Chifu: Manual pentru conducătorii statelor mici: cum să navighezi fără lanternă și busolă în secolul 21. Hybris, haos, instabilitate: reașezarea de durată a lumii

CHINA1 hour ago

Emmanuel Macron a discutat cu Xi Jinping despre tensiunile comerciale și războaiele din Ucraina și Gaza: Companiile noastre au nevoie de condiții de concurență echitabilă în ambele țări

ROMÂNIA3 hours ago

Nicușor Dan afirmă angajamentul său de a consolida relațiile și “prietenia istorică” România – Israel după ce a fost felicitat de premierul israelian Netanyahu

NATO4 hours ago

Nicușor Dan asigură aliații că România va fi aliniată la obiectivul NATO de creștere a bugetelor apărării și dorește o întâlnire cu Mark Rutte înainte de summitul de la Haga

PARLAMENTUL EUROPEAN15 hours ago

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a fost laureată cu Premiul Timișoara pentru Valori Europene, salutând un oraș “care a modelat povestea României și a Europei”

NATO19 hours ago

”Revizionismul agresiv al Rusiei amenință nu doar securitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ci și securitatea noastră comună în Europa”, subliniază Friedrich Merz din Lituania

COMISIA EUROPEANA19 hours ago

Comisia Europeană anunță lansarea unui nou centru digital pentru consolidarea industriei nucleare a Europei

ROMÂNIA20 hours ago

Nicușor Dan s-a întâlnit la București cu opozantul lui Putin, Vladimir Kara-Murza. Disidentul rus salută victoria președintelui ales în fața “candidatului pro-Putin”

NATO19 hours ago

”Revizionismul agresiv al Rusiei amenință nu doar securitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ci și securitatea noastră comună în Europa”, subliniază Friedrich Merz din Lituania

ROMÂNIA21 hours ago

Boloș: Renegocierea PNRR va fi finalizată până la finalul lunii mai. Cererile de plată vor fi restructurate pentru a asigura absorbția fondurilor până în 2026

U.E.3 days ago

Von der Leyen: Bugetul actual al UE a fost proiectat pentru o lume care nu mai există. Următorul trebuie să fie flexibil, coerent, descentralizat și simplificat

EDUCAȚIE4 days ago

Ministrul Daniel David a prezentat raportul de diagnostic al educației și cercetării din România: Șase copii din 20 de se află în zona de analfabetism funcțional

ROMÂNIA1 week ago

Decidenți din Parlamentul României și European își exprimă deschiderea de a consolida dialogul cu mediul de afaceri românesc pentru a crește absorbția fondurilor europene: România trebuie să rămână ancorată în UE

ROMÂNIA1 week ago

Radu Burnete, directorul executiv al Confederației Concordia reliefează caracterul vital al fondurilor UE pentru economia românească: Dacă nu aducem fiecare euro în țară, ne paște recesiunea

ROMÂNIA1 week ago

Romanian Business Leaders face apel la dialog între decidenții politici și antreprenori și avansează un set de 10 măsuri concrete pentru a accesa ”mai mulți bani” europeni, ”mai repede și mai bine”

ROMÂNIA1 week ago

Ministrul Finanțelor, vești bune de la Bruxelles: România va încasa pe 10 iunie 1,3 miliarde de euro din a treia cerere de plată din PNRR

U.E.2 weeks ago

„Stare de urgență în gândire și acțiune”: Von der Leyen și noul cancelar german susțin mobilizarea rapidă privind competitivitatea UE, sprijinirea Ucrainei și gestionarea migrației

ROMÂNIA2 weeks ago

Marcel Boloș confirmă riscul de suspendare a fondurilor europene dacă reforma fiscală nu este implementată

Trending