Connect with us

ROMÂNIA

Klaus Iohannis a evocat 35 de ani de la Revoluția Română în Bundestag: Memoria victimelor dictaturii ne amintește cât de mult putem construi împreună într-o Europă liberă și democratică

Published

on

© Bundesregierung/ Steffen Kugler

La 35 de ani de la căderea Zidului Berlinului și de la Revoluția din 1989 România este o țară liberă, a afirmat preşedintele Klaus Iohannis duminică, la sediul Bundestagului, Parlamentul Federal al Republicii Federale Germania, în cadrul ceremoniei organizate cu prilejul Zilei Comemorării victimelor războiului şi ale dictaturii.

Șeful statului a susținut un discurs, la invitația președintelui german Frank-Walter Steinmeier în care a evocat momente de cotitură pentru continentul european precum căderea Zidului Berlinului și a evidențiat că păstrarea vie a memoriei istorice reprezintă o datorie fundamentală pentru a preveni repetarea greșelilor trecutului.

“Astăzi omagiem împreună memoria victimelor războaielor, ale tiraniei şi ale violenţei din toate naţiunile. Este însă şi un prilej pentru a reflecta asupra provocărilor şi ameninţărilor prezente, poate cele mai îngrijorătoare de după cel de-al Doilea Război Mondial. Graniţele, etniile, culturile pălesc când ne oprim să ne amintim sacrificiul celor care s-au jertfit în trecut pentru libertatea, drepturile şi demnitatea noastră. Realizăm, o dată în plus, cât de multe avem în comun ca europeni şi cât de mult putem construi împreună, într-o Europă liberă şi democratică. Trebuie să avem permanent în minte că uitarea trecutului conduce la repetarea greşelilor istoriei sau la perpetuarea injustiţiei. Această uitare reprezintă un pericol din ce în ce mai mare, pe măsură ce generaţiile care au trăit direct ororile războiului sau ale regimurilor totalitare nu mai sunt printre noi”, a spus Klaus Iohannis.

El şi-a exprimat admiraţia pentru grija cu care statul german înţelege să se aplece asupra cunoaşterii corespunzătoare a istoriei, în special de către generaţiile tinere.

“Şi în România depunem eforturi serioase pentru ca tinerii să înveţe în şcoli despre greşelile trecutului şi să fie conştienţi de ele, pentru a nu le repeta. Şi, vorbind de tineri, consider emblematic faptul că Ziua Comemorativă, 17 noiembrie, coincide anul acesta cu Ziua Internaţională a Studenţilor”, a afirmat Iohannis.

Totodată, el a menţionat că anul acesta se comemorează 80 de ani de la Debarcarea din Normandia şi 35 de ani de la căderea Zidului Berlinului, momente de cotitură pentru continentul european, subliniind şi faptul că de 35 de ani, România este o ţară liberă, în urma Revoluţiei din decembrie 1989.

“În 1987, a izbucnit revolta muncitorilor din Brașov, prima acțiune de masă împotriva dictaturii ceaușiste, care, deși înăbușită sângeros în doar câteva zile, a reprezentat, fără îndoială, unul dintre catalizatorii Revoluției Române din decembrie 1989. Prin curajul cetățenilor români care au ieșit atunci să protesteze contra dictatorului Ceaușescu și a regimului comunist și prin sacrificiul multora dintre ei, care au plătit acest curaj cu propria viața, regimul opresiv din România a fost înlăturat. De 35 de ani, România este liberă. O libertate câștigată cu mari suferințe, dar și cu multă speranță. Căderea Zidului Berlinului a reprezentat și pentru români o încurajare în lupta pentru libertate și democrație, iar pentru România, înlăturarea Cortinei de Fier a făcut posibilă revenirea în marea familie a democrațiilor europene”, a punctat președintele.

“Nu doar elita intelectuală, ci întreaga naţiune română, în ansamblul său, s-a orientat dintotdeauna în mod natural către valorile occidentale, reprezentate astăzi de Uniunea Europeană şi NATO. După secole de conflicte, Uniunea Europeană, marele proiect al păcii de după cel de-al Doilea Război Mondial, a fost întemeiată din dorinţa reconcilierii între naţiunile europene. Valorile noastre democratice şi modelul nostru economic au devenit o sursă de inspiraţie pentru vecini şi parteneri internaţionali, deopotrivă”, a precizat Iohannis.

El a atras atenţia că, din păcate, se constată că teama “unor regimuri totalitare de atractivitatea valorilor europene” a făcut ca Uniunea Europeană să fie percepută ca “o ameninţare”, subliniind că România a avertizat din timp asupra riscului pentru securitatea Europei reprezentat de agresivitatea regimurilor dictatoriale, precum cel rus.

“Vedem această realitate revoltătoare în agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei. Rămânem alături de poporul ucrainean, care s-a opus cu curaj şi eroism invaziei dictate de la Kremlin, sfidând forţa şi brutalitatea imperialismului rus. Sprijinul statelor noastre şi al comunităţii internaţionale este vital pentru a asigura în final o pace justă şi durabilă, în deplin acord cu Carta ONU şi cu dreptul internaţional. România a avertizat din timp asupra riscului pentru securitatea Europei reprezentat de agresivitatea regimurilor dictatoriale, precum cel rus. Aceste riscuri sunt şi un motiv important pentru care pledăm pentru consolidarea rezilienţei Republicii Moldova, cel mai afectat stat de acest război, după Ucraina. Rămânem, de asemenea, ferm angajaţi alături de Ucraina şi din Republica Moldova pe calea aderării la Uniunea Europeană”, a subliniat Iohannis.

El a reliefat importanţa unei Uniuni Europene “mai puternică şi mai solidară”, adaptată provocărilor viitorului, pentru a face faţă ameninţărilor de astăzi, exprimându-şi convingerea că, în continuare, Germania se va implica puternic în efortul de revitalizare a încrederii şi ataşamentului faţă de proiectul de pace european.

“Vă asigur că Germania va găsi, în continuare, în România un partener profund dedicat valorilor europene, gata să lucreze cu dumneavoastră pentru întărirea Uniunii Europene şi pentru ca aceste valori ale libertăţii şi democraţiei să fie protejate şi acceptate, atât în vecinătate, cât şi la nivel global “, a transmis Iohannis.

În acelaşi timp, el a evidenţiat faptul că relaţiile dintre cele două ţări se găsesc la “un maxim istoric, la nivel politic, economic, cultural, şi, mai ales, interuman” .

“Este elocventă, în acest sens, instituirea în România, începând din primăvara acestui an, a zilei de 21 aprilie drept ‘Ziua Prieteniei Româno-Germane’. (..) Aşa cum germanii din România au contribuit la construcţia României moderne, la fel românii din Germania, o comunitate care a atins aproape un milion de persoane, contribuie astăzi la bunăstarea Germaniei. Europa unită, a graniţelor deschise, a permis această evoluţie esenţială pentru relaţia dintre ţările noastre”, a afirmat şeful statului român.

În încheierea discursului său, preşedintele Iohannis a subliniat importanţa păstrării memoriei victimelor războaielor, ale totalitarismului, precum şi a celor prigoniţi pentru credinţa lor, pentru căutarea dreptăţii şi a libertăţii.

Păstrarea acestei memorii este o datorie şi ‘o formă de justiţie’ – ca să evoc aici motto-ul celebru al Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, creat în incinta fostei închisori comuniste de la Sighet, unde au pierit mare parte din elitele României. Am încredere că vom reuşi să insuflăm şi generaţiilor viitoare această datorie a memoriei şi a justiţiei. Este singurul fel în care putem asigura construirea unui viitor mai bun, fără a repeta greşelile trecutului!”, a mai spus Klaus Iohannis.

Preşedintele Klaus Iohannis efectuează, de vineri până luni, o vizită oficială în Republica Federală Germania, la Berlin, la invitaţia preşedintelui federal, Frank-Walter Steinmeier, context în care a susținut și discursul în Bundestag cu ocazia ceremoniei solemne dedicate Zilei Comemorării victimelor războiului şi ale dictaturii.

Vineri, șeful statului a fost primit de cancelarul Olaf Scholz, cu care a discutat atât despre convorbirea telefonică pe care liderul german a avut-o în aceeași zi cu președintele rus Vladimir Putin, cât și despre dosarele de cooperare româno-germană, respectiv sprijinul pentru Ucraina în fața agresiunii ruse, aderarea României la spaţiul Schengen cu frontierele terestre, și întărirea cooperării militare şi a posturii de descurajare a NATO, inclusiv sprijinul acordat de Germania României pentru consolidarea apărării aeriene. 

Totodată, Iohannis și Scholz au discutat despre viitorul Uniunii Europene și viitorul relațiilor transatlantice în perspectiva instalării celei de-a doua administrații Trump la Casa Albă.

Potrivit Palatului Cotroceni, la întâlnirea de la Palatul Bellevue, președinții Iohannis și Steinmeier au discutat despre contribuția româno-germană la coeziunea UE și la întărirea unității europene, necesitatea consolidării relației transatlantice în perspectiva viitoare administrații Trump la Casa Albă și sprijinirea parcursului european al Ucrainei și R. Moldova. Totodată, președintele federal german i-a mulțumit omologului său român pentru “prietenia strânsă” din ultimul deceniu, subliniind angajamentul lui Klaus Iohannis în favoarea relațiilor româno-germane și a unui parteneriat strâns în cadrul Uniunii Europene și NATO. 

Aceasta este cea de-a treia întrevedere prezidențială între Steinmeier și Iohannis, după vizitele președintelui german în România, în 2022 și 2023, ultima fiind o vizită de stat. Liderul german a mai fost primit la București de președintele Iohannis și în precedenta sa calitate, cea de ministru german de externe.

Duminică, Iohannis s-a întâlnit și cu președinta Parlamentului german, Barbel Bas.

Pe parcursul celor zece ani de mandat, Klaus Iohannis a efectuat multiple vizite în Germania, fiind primit de două ori de cancelarul federal din perioada respectivă, Angela Merkel. Celelalte vizite au avut și un caracter ceremonial în care președintele Iohannis a primit mai multe distincții și premii în semn de recunoaștere a angajamentului său față de proiectul Uniunii Europene și valorile europene.

Până în prezent, președintele Klaus Iohannis a primit mai multe recunoașteri și distincții internaționale în Germania cu privire la activitatea sa politică, toate culminând cu prestigiosul Premiu Carol Cel Mare pe care l-a primit la 2 octombrie 2021, la Aachen

În 2023, Klaus Iohannis a fost laureat la Frankfurt cu Premiul Franz Werfel pentru drepturile omului și la Düsseldorf cu Premiul Civic German.

La 2 iunie 2022, a fost laureat, la Hof, în Germania, cu Premiul European Carol al IV-lea al Asociației Germanilor Sudeți pentru anul 2020 pentru meritele sale în privința cooperării dintre țările și popoarele Europei Centrale

La 14 octombrie 2020, președintelui i-a fost conferit premiul “Otto cel Mare” al orașului german Magdeburg pentru “onorarea marilor merite în procesul european de unificare” și pentru “promovarea gândirii europene”.

În 2018, șeful statului a primit, la München, premiul ”Franz Josef Strauss” din partea Fundației Hanns Seidel pentru promovarea, în mod constructiv și vizionar, de-a lungul întregii sale cariere politice, a valorilor democratice, a unei societăți unite și a încrederii în proiectul european.

Premiul din 2018 a fost cea de-a treia distincție primită de Klaus Iohannis în Germania, după ce în 2016 a fost distins la Kiel cu premiul Fundației Hermann Ehlers pentru “sprijinirea statului de drept şi a luptei anticorupţie”, iar în 2017, la Berlin, cu Ordinul Sfântului Gheorghe, acordat de Balul Operei ”Semper” din Dresda, pentru angajamentul său politic pro-european.

Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum, și este Young Strategic Leader în cadrul inițiativelor The Aspen Institute. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

SĂNĂTATE

Inițiativa deputatului Ovidiu Cîmpean privind vaccinarea gratuită anti-HPV pentru tinerii până la 26 de ani, adoptată: Votul de azi este pentru viață

Published

on

© Ovidiu Cimpean-Facebook

Astăzi, plenul Camerei Deputaților a adoptat proiectul legislativ inițiat de deputatul liberal, Ovidiu Cîmpean, privind extinderea vaccinării gratuite anti-HPV pentru toate fetele și băieții cu vârste între 11 și 26 de ani. Până în prezent, vaccinarea era gratuită tinerii cu vârste de 11-18 ani.

„Este un pas simplu, dar cu un impact enorm: putem preveni cancerul de col uterin și alte boli asociate HPV, putem salva vieți și putem reduce suferința. România are una dintre cele mai ridicate rate de mortalitate prin cancer de col uterin din UE, în ciuda faptului că este un cancer aproape 100% prevenibil. Anual, peste 1.800 de femei își pierd viața. Nu mai putem accepta această realitate! Prin votul de azi, România se aliniază obiectivului european de acoperire vaccinală de 90% până în 2030. Această lege trebuie să fie doar începutul”, a transmis deputatul Ovidiu Cîmpean în plenul Camerei Deputaților. 

Reamintim că o prioritate a Planului European de Combatere a Cancerului, anunțată de Comisia Europeana în 2022, a fost extinderea vaccinării împotriva HPV. 

De asemenea, deputatul Oviudiu Cîmpean a subliniat că este esențială o campanie națională de informare: „Să vorbim deschis despre avantajele vaccinării. Să combatem frica, minciunile și teoriile conspiraționiste care pun în pericol sănătatea publică. Să înlocuim dezinformarea cu educația. Să dăm voce medicilor, părinților, profesorilor și tinerilor care știu că știința salvează vieți.”

„Când rata mortalității din România este de 3 ori mai mare decât media UE, nu putem rămâne pasivi, în timp ce alte țări avansează”, a mai adăugat acesta. 

Acest proiect de lege, împreună cu votul primit în plen, demonstrează că „știm să facem politici publice bazate pe dovezi, responsabilitate și grijă reală pentru oameni: „Mulțumesc tuturor colegilor care au înțeles că sănătatea românilor este mai presus de orice culoare politică. Votul de azi este pentru mii de familii. Pentru viitor. Pentru viață.”

Citiți și: Inițiativa deputatului Ovidiu Cîmpean privind vaccinarea gratuită anti-HPV pentru tineri până la 26 de ani, în linie dreaptă pentru adoptare: Ne aliniem strategiilor europene

INSP informează că vaccinarea anti HPV este aproape 100% eficace în prevenirea majorității infecțiilor care produc leziunile precanceroase sau maligne.

Reamintim că aproximativ 5.200 de cazuri noi de cancer diagnosticate anual în România ar putea fi prevenite prin vaccinare împotriva HPV. În perioada 01 decembrie 2023 – 31 decembrie 2024, 94.497 persoane cu vârsta medie 22 ani și-au și-au inițiat schema de vaccinare. Majoritatea sunt fete și femei, 73,6%, cele mai multe din grupa de vârstă 19-45 ani.

Un raport recent al OCDE arată că sunt state europene care au atins o rată de vacinare în rândul populației țintă de peste 90%, precum Islanda, Portugalia sau Norvegia (2021), mai mult dublu față de ratele din Bulgaria, Franța sau Slovenia.

În 2022, Comisia Europeană a lansat o acțiune comună privind vaccinarea împotriva HPV, care a sprijinit statele membre în sporirea gradului de înțelegere și de sensibilizare a publicului cu privire la HPV și în promovarea vaccinării. Acțiunea contribuie și în prezent la realizarea unui obiectiv esențial al Planului European de combatere a cancerului: eliminarea cancerului de col uterin prin vaccinarea împotriva HPV a cel puțin 90 % din populația țintă de fete din UE și creșterea semnificativă a ratei de vaccinare a băieților până în 2030.


Virusul Papilloma Uman (HPV) este un virus care infectează epiderma și mucoasele. Din cele peste 120 de tipuri de HPV 15 pot cauza cancer de col uterin și se asociază cu alte cancere: anale, cancer de vulvă și al vaginului, peniene și oro-faringiene. Majoritatea oamenilor activi sexual se vor infecta cel puțin o dată cu HPV de-a lungul vieții. Infecția cu HPV se vindecă  de la sine, fără semne și simptome în peste 80% din cazuri. În anumite cazuri infecția devine persistentă și poate produce leziuni precanceroase și maligne ale colului uterin și ale vulvei, vaginului, regiunii anale și peniene, dar și ale oro-faringelui. Aproximativ 5200 de cazuri noi de cancer diagnosticate anual în România ar putea fi prevenite prin vaccinare împotriva HPV.

Cancerului de col uterin este o boală care poate afecta femeile de orice vârstă, fiind diagnosticat, cel mai frecvent, la femeile de vârstă activă 35-44 de ani. Este un cancer care poate fi ușor prevenit prin vaccinare și screening. Este importantă vaccinarea fetițelor înainte de începerea vieții sexuale, fiind vârstele la care răspunsul imun la vaccin este maxim și testarea regulată o dată la 5 ani a femeilor de vârste adulte 25-65 ani pentru depistarea leziunilor colului uterin, informează INSP. 

Continue Reading

ROMÂNIA

Senatori din Comisia pentru relații externe a Senatului SUA îl felicită pe președintele ales Nicușor Dan, evocând “alianța indestructibilă între România și Statele Unite”

Published

on

© Nicușor Dan/ Facebook

Mai mulți membri ai Comisiei pentru Relații Externe a Senatului SUA l-au felicitat pe președintele ales al României, Nicușor Dan, subliniind “alianța indestructibilă între România și Statele Unite”.

Senatorii americani Jeanne Shaheen (lidera democraților din comisie, reprezentând statul New Hampshire), Thom Tillis (republican, Carolina de Nord), Chris Coons (democrat, Delaware), Pete Ricketts (republican, Nebraska), Chris Murphy (democrat, Connecticut) și Katie Britt (republicană, Alabama), membri ai Comisiei pentru Relații Externe a Senatului SUA, au difuzat marți un comunicat în care transmit “felicitări președintelui ales Nicușor Dan”.

“Așteptăm să colaborăm cu dumneavoastră pentru a întări și mai mult alianța indestructibilă între România și Statele Unite. Îi felicităm pe milioanele de alegători din România și diaspora pentru participarea la procesul democratic din România”, arată sursa citată

“Când colaborăm, putem realiza multe. De la sprijinul pentru Ucraina la consolidarea parteneriatelor energetice, la salvgardarea democrațiilor noastre, comunitatea euro-atlantică este mai puternică cu România la masă”, au transmis senatorii americani.

Comunicatul senatorilor americani vine după ce Ambasada Statelor Unite la București a transmis marți primul mesaj din partea SUA cu privire la rezultatele alegerilor prezidențiale din România, subliniind că partea americană așteaptă cu interes să colaboreze cu președintele Nicușor Dan și cu noul guvern al României.

“Așteptăm cu interes să colaborăm cu Nicușor Dan, în calitate de președinte al României, și cu noul guvern, pentru a promova prioritățile noastre comune, precum apărarea, energia și parteneriatele comerciale“, a comunicat Ambasada SUA, într-un mesaj pe Facebook.

În context, preşedintele ales Nicuşor Dan a publicat marți seară un mesaj în care îi asigură “pe toți americanii” că România îşi va păstra “angajamentul ferm” față de relaţia cu Statele Unite ale Americii.

Continue Reading

SĂNĂTATE

Deputatul Alexandru Rogobete, apel la prioritizarea reală a sănătății: Sănătatea nu se negociază. Nu se amână. Nu se ignoră

Published

on

Președintele Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaților, Alexandru Rogobete, face apel la prioritizarea reală a sănătății în România pentru ca pacientul român să aibă acces echitabil al servicii medicale esențiale, de calitate, care să îi respecte demnitatea umană. 

„Sănătatea este o prioritate națională. Nu doar un serviciu public, ci o garanție a demnității umane. Sănătatea unui popor înseamnă acces rapid la servicii medicale de calitate, respect față de pacient, siguranță pentru medici, și o țară care are grijă de oamenii ei”, a scris deputatul într-un mesaj postat pe pagina de Facebook.


Acesta subliniază că sănătatea nu se negociază și îi invită pe ce cei care și-au pierdut umanitatea să și-o regăsească, stând câteva clipe într-o secție de terapie intensivă: „Îi invit, sincer, pe toți cei care și-au pierdut umanitatea – sau n-au cunoscut-o niciodată – să stea două minute în fața unui salon de terapie intensivă. Nu mai mult. Acolo, printre aparate și oameni care se luptă pentru viață, se vede ce înseamnă cu adevărat demnitatea umană. Acolo înveți, dacă nu din suflet, măcar din înțelepciune, că e bine să fii bun.”

„Suntem aici să apărăm nu doar un sistem, ci dreptul oamenilor la viață, la respect, la grijă. Sănătatea nu se negociază. Nu se amână. Nu se ignoră. Este un legământ pe care statul îl face cu cetățenii săi. (…) Luptăm pentru sănătatea românilor. Pentru demnitatea celor care nu pot striga, dar care așteaptă să fim, măcar o dată, Oameni”, a mai adăugat deputatul Alexandru Rogobete.

Citiți și: Alexandru Rogobete, mesaj din Varșovia: Un sistem de sănătate orientat către pacient, prioritatea absolută a Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaților


Dr. Alexandru Rogobete, cercetător în medicină, cu studii de masterat în chimie și managementul serviciilor sociale și de sănătate, este asistent universitar la Universitatea de medicină și Farmacie „Victor Babeș”. A activat ca secretar de stat (responsabil cu PNRR și coordonator al proiectelor Băncii Mondiale din România în cadrul Ministerului Sănătății) în perioada februarie 2023 – decembrie 2024, timp în care MS a atras 2,1 miliarde de euro din fondurile PNRR pentru sănătate. Acesta a coordonat inițiative care au vizat construcția de spitale noi, îmbunătățirea dotărilor spitalelor și formarea personalului medical. În prezent, Dr. Alexandru Rogobete, se află la primul mandat de deputat în Parlamentul României și conduce, în calitate de președinte, Comisia pentru Sănătate și Familie din Camera Deputaților.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
SĂNĂTATE14 minutes ago

Inițiativa deputatului Ovidiu Cîmpean privind vaccinarea gratuită anti-HPV pentru tinerii până la 26 de ani, adoptată: Votul de azi este pentru viață

INTERNAȚIONAL17 minutes ago

Trump a evaluat greșit capacitatea sa de a-l influența pe Putin, spune ministrul german al Apărării

ROMÂNIA30 minutes ago

Senatori din Comisia pentru relații externe a Senatului SUA îl felicită pe președintele ales Nicușor Dan, evocând “alianța indestructibilă între România și Statele Unite”

SĂNĂTATE40 minutes ago

Deputatul Alexandru Rogobete, apel la prioritizarea reală a sănătății: Sănătatea nu se negociază. Nu se amână. Nu se ignoră

INTERNAȚIONAL43 minutes ago

Zelenski a discutat cu Macron și Starmer despre consolidarea sprijinului pentru Ucraina și acțiunile comune din cadrul „Coaliției celor Dispuși”

SUA1 hour ago

Secretarul de stat al SUA se așteaptă ca Rusia să își prezinte termenii privind un armistițiu ”în câteva zile”: Vom ști mai multe despre adevăratele lor intenții

U.E.1 hour ago

Ambasadorii UE au aprobat instrumentul financiar SAFE, în valoare de 150 miliarde de euro, anunță Antonio Costa: „Un pas important către o Europă mai puternică”

PARLAMENTUL EUROPEAN2 hours ago

Dan Motreanu va vota prelungirea PNRR cu 18 luni, modificare pe care a cerut-o CE încă de anul trecut: Este o șansă pentru finalizarea proiectelor majore din România

G72 hours ago

G7 încearcă să stabilizeze sistemul economic global după haosul provocat de politica tarifară a administrației Trump

U.E.3 hours ago

UE va debloca 5,5 milioane de euro pentru a sprijini Radio Europa Liberă să-și continue activitatea: „O plasă de siguranță pentru jurnalismul independent”

U.E.1 day ago

Von der Leyen: Bugetul actual al UE a fost proiectat pentru o lume care nu mai există. Următorul trebuie să fie flexibil, coerent, descentralizat și simplificat

EDUCAȚIE2 days ago

Ministrul Daniel David a prezentat raportul de diagnostic al educației și cercetării din România: Șase copii din 20 de se află în zona de analfabetism funcțional

ROMÂNIA7 days ago

Decidenți din Parlamentul României și European își exprimă deschiderea de a consolida dialogul cu mediul de afaceri românesc pentru a crește absorbția fondurilor europene: România trebuie să rămână ancorată în UE

ROMÂNIA7 days ago

Radu Burnete, directorul executiv al Confederației Concordia reliefează caracterul vital al fondurilor UE pentru economia românească: Dacă nu aducem fiecare euro în țară, ne paște recesiunea

ROMÂNIA7 days ago

Romanian Business Leaders face apel la dialog între decidenții politici și antreprenori și avansează un set de 10 măsuri concrete pentru a accesa ”mai mulți bani” europeni, ”mai repede și mai bine”

ROMÂNIA1 week ago

Ministrul Finanțelor, vești bune de la Bruxelles: România va încasa pe 10 iunie 1,3 miliarde de euro din a treia cerere de plată din PNRR

U.E.2 weeks ago

„Stare de urgență în gândire și acțiune”: Von der Leyen și noul cancelar german susțin mobilizarea rapidă privind competitivitatea UE, sprijinirea Ucrainei și gestionarea migrației

ROMÂNIA2 weeks ago

Marcel Boloș confirmă riscul de suspendare a fondurilor europene dacă reforma fiscală nu este implementată

ROMÂNIA2 weeks ago

Boloș: România pregătește cererea de plată nr. 4 din PNRR de 5.7 mld. de euro. La finalul lunii mai, vor fi încasate 1,3 mld. de euro din cererea de plată nr. 3

ROMÂNIA2 weeks ago

Marcel Ciolacu: Am ales ordinea, nu haosul. România are nevoie de un președinte cu majoritate parlamentară

Trending