Secretarul general NATO, la 75 de ani de la crearea Alianței: Am servit în armată norvegiană, dar nu mi-a fost teamă de război pentru că aveam în spate puterea NATO

Corespondență din Bruxelles

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a mărturisit joi că în perioada în care a efectuat stagiul militar în țara sa natală, Norvegia, în perioada Războiului Rece, nu i-a fost teamă de un potențial conflict deoarece Norvegia avea ” în spate puterea Alianței NATO”.

Stoltenberg a făcut aceste remarci în cadrul unui discurs susținut la sediul Alianței de la Bruxelles la o ceremonie solemnă de aniversare a 75 de ani de la înființarea Alianței.

În 1979, am servit în armata norvegiană. Dacă ar fi fost un război, am fi fost în prima linie. Dar nu mi-a fost teamă pentru că știam că nu eram singuri. Aveam în spate puterea Alianței NATO“, a spus înaltul oficial aliat.

Săptămâna aceasta, Norvegia a anunțat că mărește numărul de soldați recrutați, după ce luna trecută Danemarca a declarat că intenționează să extindă recrutarea la femei și să mărească durata serviciului militar. Letonia și Suedia au reluat recent serviciul militar, iar Lituania a procedat astfel. după anexarea Crimeei de către Rusia în 2014.

Două războaie mondiale, Războiul Rece și fiecare provocare cu care ne-am confruntat de la înființarea NATO ne-au învățat că avem nevoie unii de alții, a subliniat joi secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, la sediul NATO în cadrul unei ceremonii solemne de aniversare a 75 de ani de la înființarea Alianței.

Alianța Nord-Atlantică a marcat joi, 4 aprilie, în cadrul celei de-a doua zile a reuniunii miniştrilor de externe din statele aliate, împlinirea a 75 de ani de la înfiinţare în cadrul unei ceremonii la cartierul general al NATO din Bruxelles, în prezența Tratatului fondator de la Washington, transportat pentru prima dată din SUA în Europa. În cadrul aceluiași moment aniversar, aliații au marcat și împlinirea a 25, 20 și 15 ani de aderarea a 12 state, inclusiv România.

“Când Războiul Rece s-a încheiat, NATO a ajutat la încheierea a două conflicte etnice brutale în Balcani. În 2001, după atacurile de la 11 septembrie, am invocat pentru prima dată articolul 5 din Tratatul de la Washington, care stipulează că un atac asupra unui aliat este un atac asupra tuturor. De atunci, NATO a fost în prima linie în lupta împotriva terorismului. Anul 2014 și anexarea ilegală a Crimeei de către Rusia a fost un alt punct de cotitură. De atunci, am întreprins cea mai mare consolidare a apărării noastre colective din ultimele generații. Astăzi, NATO este mai mare, mai puternică și mai unită ca niciodată”, a precizat secretarul general.

“Deci trebuie să facem ceva bine!”, a exclamat el, după ce a amintit că 12 state au fondat NATO, iar acum în componența Alianței se află 32 de țări membre.

Vorbind în fața miniștrilor de externe aliați în cadrul acestui moment aniversar, el le-a reamintit acestora că cele două conflagrații mondiale, Războiul Rece și fiecare provocare cu care s-a confruntat Alianța au reprezentat momente de învățare că “avem nevoie unii de alții”.

Europa are nevoie de America pentru securitatea sa. Împărțirea echitabilă a sarcinilor este esențială, iar Europa investește mai mult, mult mai mult. În acest an, majoritatea aliaților NATO vor investi cel puțin 2% din PIB-ul lor în apărare. În același timp, America de Nord are, de asemenea, nevoie de Europa. Aliații europeni oferă armate de clasă mondială, rețele vaste de informații și o influență diplomatică unică, înmulțind puterea Americii. Prin intermediul NATO, Statele Unite au mai mulți prieteni și mai mulți aliați decât orice altă mare putere”, a mai spus Stoltenberg, într-o abordare similară cu discursul de acum cinci ani.

Nu cred în America singură. Așa cum nu cred nici în Europa singură. Cred în America și Europa împreună în NATO, pentru că, împreună, suntem mai puternici și mai în siguranță“, a continuat secretarul general al NATO.

La finalul discursului său, Jens Stoltenberg le-a atras atenția aliaților de “marele privilegiu de a avea alături de noi tratatul nostru fondator” cu ocazia celei de-a 75-a aniversări.

Citiți și Piatra de temelie a NATO într-o cronică ilustrată istorică: Niciodată un tratat cu atât de puține cuvinte nu a însemnat atâta securitate, prosperitate și pace pentru atât de mulți oameni

“Acesta este Tratatul de la Washington, originalul și îmi place Tratatul de la Washington. Nu în ultimul rând pentru că este foarte scurt, doar 14 paragrafe pe câteva pagini. Niciodată nu a existat un document unic cu atât de puține cuvinte, nu a însemnat atât de mult pentru atât de mulți oameni. Atât de multă securitate, atât de multă prosperitate, și atât de multă pace. Toate datorită promisiunii sale solemne că vom rămâne împreună și să ne protejăm unii pe alții. Așa cum am făcut-o timp de 75 de ani”, a conchis el, în aplauzele audienței formate din miniștrii de externe din țările NATO, diplomații statelor membre, staff-ul internațional al Alianței și jurnaliștii prezenți la solemnul eveniment.


Puteți citi pe larg despre
Aniversarea a 75 ani de la înființarea NATO
Aniversarea a 20 ani de la aderarea României la NATO

Alianța Nord-Atlantică marchează joi, 4 aprilie, în cadrul celei de-a doua zile a reuniunii miniştrilor de externe din statele aliate, împlinirea a 75 de ani de la înfiinţare în cadrul unei ceremonii la cartierul general al NATO din Bruxelles, în prezența Tratatului fondator de la Washington, transportat pentru prima dată din SUA în Europa.

În cadrul aceluiași moment aniversar, aliații marchează și împlinirea a 25, 20 și 15 ani de aderarea a 12 state, inclusiv România.

Ceremonia de la sediul Alianței de la Bruxelles a fost precedată de o depunere de coroane la care au participat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, şi președintele Comitetului Militar al Alianței, amiralul olandez Rob Bauer. În cadrul ceremoniei a fost intonat imnul NATO şi au susținut discursuri Jens Stoltenberg şi Rob Bauer.

De asemenea, au susținut alocuțiuni miniştrii de externe din Cehia, Ungaria, Polonia, Bulgaria, Estonia, Letonia, Lituania, România, Slovacia, Slovenia, Albania şi Croaţia. Cu acest prilej, a fost tăiat şi un tort de către Jens Stoltenberg şi ministrul de externe al Belgiei, Hadja Lahbib, a cărei țară găzduiește structurile decizionale aliate.

Citiți și #NATO75ani: Când istoria zâmbește României și suntem parte a jurământului ”Toți pentru unul și unul pentru toți” în timp ce războiul a revenit în Europa

România a celebrat vineri, 29 martie, 20 ani de la aderarea sa la Organizația Tratatului Atlanticului de Nord, alianța politico-militară care aniversează la 4 aprilie 75 ani de la înființare și de la debutul construcției unității transatlantice.

Aniversată, potrivit legislației naționale, în prima duminică a lunii aprilie din fiecare an, apartenența României la umbrela de securitate euro-atlantică a devenit realitate la 29 martie 2004 prin depunerea instrumentelor de ratificare la depozitarul Tratatului Nord-Atlantic – Guvernul Statelor Unite -, iar la 2 aprilie 2004 a avut loc ceremonia de arborare a drapelului României la sediul NATO, alături de cele ale altor șase state din regiunea Europei de Est – Bulgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Slovacia și Slovenia. De atunci, doar alte șase state au mai aderat la Alianță, Albania și Croația în 2009, Muntenegru în 2017, Macedonia de Nord în 2020, Finlanda în 2023 și Suedia în 2024. Dacă aderarea României și a celorlalte state din est a reprezentat cel mai mare val de extindere din istoria NATO, primul val de extindere post-Război Rece a avut loc acum 25 de ani, în 1999, prin aderarea Cehiei, Poloniei și Ungariei.

Urmăriți și VIDEO Istoricul Tratat de la Washington, care a creat NATO, a părăsit pentru prima dată SUA și a ajuns în Europa pentru a marca 75 de ani de la înființarea Alianței

NATO împlinește 75 de ani de la înființare pe 4 aprilie. Acum șapte decenii și jumătate, la 4 aprilie 1949, 12 state din Europa Occidentală și America Nord înființau alianța politico-militară prin semnarea, la Washington, a Tratatului Atlanticului de Nord. Cele 12 state fondatoare sunt: Belgia, Canada, Danemarca, Franța, Islanda, Italia, Luxemburg, Marea Britanie, Norvegia, Portugalia, Olanda și SUA. 

În 1949, Alianța s-a format din state independente, interesate în menținerea păcii și apărarea propriei independențe prin solidaritate politică și printr-o forță militară defensivă corespunzătoare, capabilă să descurajeze și, dacă ar fi necesar, să răspundă tuturor formelor probabile de agresiune îndreptată împotriva ei sau a statelor membre în baza articolului 5 din Tratat privind apărarea colectivă, bazat pe principiul “un atac împotriva unuia dintre aliați este un atac împotriva tuturor”.

Potrivit oficialilor Alianței, acest articol, activat o singură dată după atacurile teroriste de la 11 septembrie 2001, rămâne un simbol important al relaţiei transatlantice de durată, reprezentând legătura puternică dintre Europa şi America de Nord.

Cei 75 de ani de la înființare vor fi aniversați și în luna iulie, la Washington, în cadrul unui summit al liderilor celor 32 de state membre.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare