Curtea Supremă a Statelor Unite a respins miercuri cererea administrației Trump de a menține înghețate aproximativ două miliarde de dolari în ajutoare externe aprobate de Congres, printr-o decizie votată favorabil de cinci judecători din nouă, relatează New York Times, CNN și NBC News.
Cu toate acestea, instanța nu a precizat imediat când trebuie eliberați banii, permițând Casei Albe să continue să conteste în instanțele inferioare, subliniază CNN.
Practic, Curtea Supremă a Statelor Unite a susținut decizia unui judecător federal de a ordona administrației Trump să plătească 2 miliarde de dolari contractorilor Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională.
Astfel, Curtea a respins, cu un vot de 5-4, o cerere de urgență depusă de Departamentul de Justiție după ce judecătorul Amir Ali a emis o serie de hotărâri prin care a cerut guvernului să deblocheze fondurile pe care președintele Donald Trump le-a pus în așteptare printr-un ordin executiv.
Administrația americană a suspendat ajutorul pe 20 ianuarie, în prima zi de mandat a președintelui Trump. Beneficiarii și alte organizații non-profit au intentat două procese în care au contestat înghețarea ca fiind o decizie neconstituțională care a zădărnicit alocările Congresului pentru Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID), subliniază și Hotnews.
Decizia Curții Supreme vine la o zi distanță după discursul lui Donald Trump la tribuna Congresului american, primul din cel de-al doilea mandat, prilej cu care liderul american și-a apărat decizia de a suspenda alocările USAID. În discursul său, Republica Moldova s-a regăsit printre enumerate despre care președintele SUA consideră că USAID “a risipit” bani.




