Connect with us

MAREA BRITANIE

Pacta sunt servanda. Ursula von der Leyen și Charles Michel îi cer lui Boris Johnson să respecte protocolul privind Irlanda de Nord: Vom folosi toate instrumentele pentru a proteja integritatea pieței unice

Published

on

© Charles Michel/ Twitter

Uniunea Europeană, prin vocea președinților Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și Consiliului European, Charles Michel, a atras Londrei atenția că protocolul privind Irlanda de Nord, convenit în cadrul acordului de retragere, reprezintă ”singura soluție” pentru a evita o frontieră dură pe insula Irlanda și că încă sunt vizibile ”lacune fundamentale” în ceea ce privește punerea în aplicare a acestuia de către Regatul Unit.

În cadrul unei conferințe de presă desfășurate înainte de a participa la summitul G7, ce va avea loc la Cornwall, președinta Comisiei Europene a anunțat că va avea, alături de președintele Consiliului European, o întrevedere cu prim-ministrul Boris Johnson, gazda acestei reuniuni la care participă pentru prima dată din calitatea de președinte al Statelor Unite și Joe Biden.

”Suntem hotărâți să facem tot ce este nevoie pentru a menține pacea și stabilitatea pe insula Irlanda”, a mai spus von der Leyen, invocând într-un mesaj îndreptat către Johnson principiul ”pacta sunt servanda”, și anume că un acord valabil încheiat are putere de lege între părțile semnatare ale acelui acord.

Mesajul acesteia a fost dublat de cel al lui Charles Michel, care a recurs la un ton mai dur. ”Este important ca ceea ce a fost convenit să fie implementat, să fim parteneri onești, dar, în același timp, vom folosi toate instrumentele de care dispunem pentru a ne apăra interesele și pentru a proteja integritatea pieței unice”, a transmis, la rândul său, președintele Consiliului European.

Discuțiile dintre UE și Regatul Unit cu privire la protocolul referitor la Irlanda de Nord par a fi din nou tensionate, având în vedere că Londra a subliniat că ia în clacul posibilitatea de a adopta măsuri unilaterale pentru a menține fluxul de aprovizionare din Regatul Unit în regiunea irlandeză,

În cadrul unei întrevederi cu David Frost, ministrul responsabil pentru relațiile post-Brexit, vicepreședintele executiv al Comisiei Europene, Maros Sefcovic a atras atenția că răbdarea ”este foarte, foarte scăzută” și a descris relația cu Regatul Unit ca fiind ”la răscruce”, potrivit unui comunicat al Comisiei Europene. 

Oficialul european s-a aflat miercuri la Londra pentru a purta discuții în cadrul Consiliul de parteneriat, destinat monitorizării aplicării acordului comercial post-Brexit, și în cadrul Comitetului mixt, care supraveghează punerea în aplicare a acordului de retragere a Regatului Unit din Uniunea Europeană, informează The Guardian

UE și Regatul Unit sunt implicate într-o dispută pe tema controalelor pentru produsele care intră în Irlanda de Nord din Marea Britanie, după ce Londra a amânat unilateral, în martie, introducerea controalelor privind siguranța alimentară.

La acel moment, Comisia Europeană a recurs la acțiuni legale împotriva Regatuli Unit ca urmare a deciziei unilaterale a Londrei de a prelungi perioada de grație privind controalele alimentare între Marea Britanie și Irlanda de Nord.

Astfel, UE a transmis luni Regatului Unit o scrisoare de punere în întârziere pentru încălcarea dispozițiilor de fond cuprinse în Protocolul privind Irlanda și Irlanda de Nord, precum și încălcarea obligațiilor de bună-credință prevăzute în Acordul de retragere, convenit de cele două părți.

Acest pas marca prima etapă a unei proceduri de infringement împotriva Regatului Unit, fiind a doua acțiune legală a UE împotriva acestei țări în mai puțin de șase luni.

Este de așteptat ca președintele american, Joe Biden,  care se mândreşte cu originea sa irlandeză, să se implice în această dispută.

El va atenţiona că perspectivele unui acord comercial între Washington şi Londra vor fi afectate dacă situaţia rămâne nesoluţionată, potrivit BBC. 

În plus, liderul american va transmite clar Uniunii Europene că se aşteaptă ca aceasta să renunţe la ”birocraţie” şi să adopte o abordare mai flexibilă cu privire la implementarea acordului.

Acordul de retragere cuprinde dispoziții instituționale care asigură gestionarea, punerea în aplicare și executarea eficace a acordului, inclusiv un mecanism adecvat de soluționare a litigiilor. În cazul unui litigiu cu privire la interpretarea acordului, ar urma să aibă loc o consultare politică inițială în cadrul Comitetului mixt.

Dacă nu se găsește nicio soluție, oricare dintre părți poate supune litigiul unui arbitraj obligatoriu. Decizia comisiei de arbitraj va fi obligatorie pentru UE și pentru Regatul Unit. În caz de nerespectare, comisia de arbitraj poate impune o sumă care trebuie plătită părții vătămate. Cu toate acestea, dacă este vorba despre o chestiune de drept al Uniunii, comisia de arbitraj este obligată să sesizeze Curtea de Justiție a UE.

În cazul în care conformitatea nu este restabilită, acordul permite părților să suspende în mod proporțional aplicarea Acordului de retragere, cu excepția părții privind drepturile cetățenilor sau a unor părți ale altor acorduri dintre Uniune și Regatul Unit. Această suspendare este supusă reexaminării de către comisia de arbitraj.

Teodora Ion este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Aria sa de expertiză include procesul retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană, relațiile comerciale globale și competiția pentru supremație dintre marile puteri ale lumii. Teodora este corespondent în cadrul summit-urilor Consiliului European și al celorlalte reuniuni decizionale de la nivelul UE.

MAREA BRITANIE

“Anii Brexit s-au încheiat”, proclamă Starmer, la München, la un deceniu de la referendum: Este “destul de urgent” să reluăm relațiile UK-UE pentru securitatea Europei

Published

on

© Ursula von der Leyen/ X

Corespondență din München

Anii Brexitului s-au încheiat Marea Britanie va colabora în principal cu Europa pentru a asigura securitatea, a declarat sâmbătă, pe scena Conferinței de Securitate de la München, într-un mesaj de unitate care deschide calea spre o nouă aliniere între Regatul Unit și Uniunea Europeană.

„Nu mai suntem Marea Britanie din anii Brexitului. Nu există securitate britanică fără Europa, și nu există securitate europeană fără Marea Britanie. Într-o lume periculoasă, nu ne-am controla destinul întorcându-ne spre interior; ne-am preda controlul și nu voi permite ca asta să se întâmple”, a spus Starmer, în cadrul unui discurs urmat de un dialog alături de președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen care a fost moderat de jurnalista CNN Christiane Amanpour.

De când a preluat funcția, Starmer a urmărit apropierea Londrei de Bruxelles, accelerând discuțiile privind comerțul, vamele și apărarea, marcând astfel a 10-a aniversare a referendumului care a schimbat rolul Regatului Unit în Uniunea Europeană.

Premierul britanic a sugerat că Regatul Unit trebuie să colaboreze mai strâns cu UE, inclusiv prin apropierea de piața unică europeană în sectoare selectate.

Regatul Unit dorește o cooperare mai profundă în domeniul tehnologiei de apărare și al inteligenței artificiale pentru a „crea o mai mare coerență și coordonare în Europa.” El a menționat în mod special Germania, Franța, Italia și Polonia, alături de Norvegia, Canada și Turcia.

 

Starmer a făcut referire și la comentariile președintelui francez Emmanuel Macron despre o descurajare nucleară europeană comună.

„De zeci de ani, Regatul Unit a fost singura putere nucleară din Europa care și-a angajat capacitatea de descurajare pentru a proteja toți membrii NATO. Orice adversar trebuie să știe că, în caz de criză, s-ar putea confrunta cu puterea noastră combinată,” a spus el, după ce vineri seară a avut o întâlnire trilaterală cu președintele Franței și cancelarul Germaniei în care au pus bazele unei “gândiri strategice” privind securitatea Europei care să determine o consultare largă cu toți europeni, plecând de la premisa că Rusia va rămâne agresivă.

Starmer a subliniat că este „destul de urgent” să se reia relația Regatului Unit cu UE, la un deceniu după referendumul privind Brexit, în contextul războiului din Ucraina.

„Aceasta este destul de urgentă, pentru că, în materie de apărare și securitate, până la conflictul din Ucraina nu ne-am trezit cu adevărat la realitatea cu care ne confruntăm,” a declarat el.

La rândul ei, președinta Comisiei Europene a apreciat că Europa și Regatul Unit trebuie să se reapropie în materie de securitate, economie și apărarea democrațiilor. “La zece ani de la Brexit, viitorul nostru este mai legat ca oricând”, a afirmat Ursula von der Leyen.

Premierul britanic și șefa executivului european au urcat pe podiumul Conferinței după discursurile șefului diplomației americane Marco Rubio și ministrului de externe chinez Wang Yi.

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a pledat pentru revitalizarea parteneriatului transatlantic, pentru reformarea instituțiilor internaționale și pentru o redefinire a ordinii globale. Intervenția sa, marcată de numeroase referințe istorice și culturale cu privire la alianța euro-atlantică, a marcat un contrast față de discursul furibund și critic rostit anul trecut la adresa Europei de vicepreședintele american JD Vance. 

„Destinul nostru este și va fi întotdeauna legat de al vostru, deoarece știm că soarta Europei nu va fi niciodată irelevantă pentru propria noastră securitate națională”, a spus Rubio, într-un discurs mult așteptat să calmeze apele tulburi în care relația transatlantică navighează de la începutul celei de-a doua administrații Trump, cu acuze din partea Statelor Unite că Uniunea Europeană este responsabilă de declinul civilizațional al Europei și cu momente de cotitură precum creșterea investițiilor în apărare, legislația europeană în privința marilor platforme digitale sau pretenția Statelor Unite cu privire la Groenlanda.

Marco Rubio a urcat pe scena Conferinței la o zi după ce cancelarul german Friedrich Merz a decretat, de la același pupitru, că „Europa s-a întors dintr-o vacanță de la istorie”, una în care „ordinea mondială nu mai există” și o epocă „a rivalității marilor puteri, nici măcar SUA nu va fi atât de puternică pe cont propriu”. Tot la München, președintele francez Emmanuel Macron a revendicat o „putere geopolitică în ADN-ul Europei”, subliniind că „această Europă va fi un aliat și un partener bun pentru SUA”.

Continue Reading

MAREA BRITANIE

Regatul Unit își consolidează prezența militară în Arctica. Londra va dubla numărul trupelor din Norvegia și își asumă un rol central în misiunea NATO „Santinela Arctică”

Published

on

© NATO

Guvernul britanic urmează să anunțe miercuri, în timpul unei vizite a ministrului Apărării John Healey la Camp Viking, în Cercul Polar Arctic din nordul Norvegiei, consolidarea prezenței militare în Arctica și în regiunea Nordului Îndepărtat, în contextul creșterii activităților militare ruse și al importanței strategice tot mai mari a zonei pentru NATO, potrivit unui comunicat.

Potrivit Ministerului britanic al Apărării, numărul militarilor britanici desfășurați în Norvegia va fi dublat în următorii trei ani, de la aproximativ 1.000 la 2.000 de soldați, iar forțele armate ale Regatului Unit vor avea un rol esențial în cadrul misiunii aliate „Santinela Arctică”, aflată în prezent în faza de planificare militară la nivel NATO.

Misiunea aliată „Santinela Arctică” este menită să sporească securitatea în regiunea arctică și în Nordul Îndepărtat, inclusiv în zona Groenlandei, pe fondul tensiunilor geopolitice crescute și al interesului strategic tot mai accentuat pentru regiune. Inițiativa vine și în contextul declarațiilor repetate ale președintelui american Donald Trump privind interesul față de Groenlanda, teritoriu autonom din cadrul Regatului Danemarcei.

Planificarea militară pentru misiune este deja în curs la nivelul NATO, iar Healey urmează să participe joi la o reuniune a miniștrilor apărării aliați la sediul Alianței de la Bruxelles pentru a discuta detaliile propunerilor.

În paralel, Forța Expediționară Comună, condusă de Marea Britanie, va organiza în septembrie 2026 exercițiul militar „Lion Protector”, care va implica forțe aeriene, terestre și navale desfășurate în Islanda, Strâmtorile Daneze și Norvegia. Exercițiul va testa capacitatea aliaților de a proteja infrastructura critică împotriva atacurilor și sabotajului și de a consolida capacitățile comune de comandă și control.

De asemenea, aproximativ 1.500 de Comando-uri ale Marinei Regale vor participa în martie la exercițiul NATO „Cold Response”, desfășurat în Norvegia, Finlanda și Suedia, destinat îmbunătățirii capacității aliaților de a apăra zone strategice din regiuni montane și fiorduri.

Ministrul britanic al Apărării a justificat decizia prin prisma evoluțiilor recente din regiune.

„Cerințele asupra apărării cresc, iar Rusia reprezintă cea mai mare amenințare la adresa securității Arcticii și a regiunii Nordului Îndepărtat pe care am văzut-o de la sfârșitul Războiului Rece. Observăm cum Putin își reface rapid prezența militară în regiune, inclusiv prin redeschiderea unor baze din perioada Războiului Rece”, a declarat John Healey.

Acesta a subliniat că Regatul Unit își intensifică rolul în apărarea flancului nordic al NATO.

„Marea Britanie își intensifică eforturile pentru a proteja Arctica și Nordul Îndepărtat: dublăm numărul trupelor din Norvegia și extindem exercițiile comune cu aliații NATO”, a punctat ministrul britanic.

Healey a adăugat că exercițiile militare din acest an vor implica mii de militari desfășurați în Arctica și Atlanticul de Nord. „Ne antrenăm împreună, descurajăm împreună și, dacă va fi necesar, vom lupta împreună.”

Potrivit guvernului britanic, intensificarea activităților militare ruse în Arctica, Nordul Îndepărtat și Atlanticul de Nord a schimbat semnificativ mediul de securitate din regiune. Londra invocă experiența de peste 50 de ani a forțelor britanice în operațiuni arctice și parteneriatele consolidate cu Norvegia, Suedia și Finlanda ca elemente-cheie ale contribuției sale la răspunsul NATO în nordul Europei.

Consolidarea prezenței militare face parte dintr-o strategie mai amplă, guvernul britanic angajându-se la cea mai mare creștere susținută a cheltuielilor pentru apărare de la sfârșitul Războiului Rece, cu un nivel estimat de 2,6% din PIB începând cu 2027.

Continue Reading

MAREA BRITANIE

Ministrul Oana Țoiu, la Londra: Relansăm grupul parlamentar de prietenie Regatul Unit – România după un an de pauză

Published

on

© MAE

Ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, a participat marți, în cadrul vizitei oficiale în Regatul Unit, la lansarea formală a discuțiilor cu Grupul Interparlamentar de prietenie pentru România (All-Party Parliamentary Group – APPG Romania).

Potrivit unui comunicat remis CaleaEuropeană.ro, momentul marchează reluarea activității diplomatice la nivel legislativ după un an de pauză, urmare a recentelor alegeri generale din Marea Britanie.

Întâlnirea cu membrii APPG, conduși de președintele grupului, Gareth Thomas, și de vicepreședintele Lord Davies of Gower, a vizat consolidarea pilonului parlamentar al Parteneriatului Strategic dintre cele două state.

Un punct central al discuțiilor a fost pledoaria pentru introducerea limbii române ca materie de examen GCSE (examen opțional în cadrul studiilor liceale britanice). Ministrul Oana Țoiu a mulțumit oficial membrilor APPG pentru susținerea acestei inițiative în Parlamentul britanic, subliniind că româna este a doua cea mai vorbită limbă străină în Regatul Unit.

Relansarea acestui grup după un an de pauză este un semnal puternic de prietenie. Diplomația parlamentară este cea care traduce parteneriatele strategice în beneficii directe pentru oameni. Am găsit în colegii din APPG aliați dedicați pentru comunitatea noastră, în special în demersul de a oferi copiilor români din UK posibilitatea de a susține examene oficiale în limba maternă”, a declarat Oana Țoiu.

Discuțiile au inclus și teme de securitate regională, parlamentarii britanici exprimându-și aprecierea pentru rolul României de pilon de stabilitate la Flancul Estic al NATO. S-a agreat intensificarea dialogului pe teme de reziliență democratică și securitate energetică, în pregătirea vizitei pe care membrii Grupului britanic al Uniunii Interparlamentare o vor efectua în România în luna martie a acestui an.

Citiți și Regatul Unit și România vor înființa un grup de lucru pentru comerț și investiții, inclusiv în perspectiva aderării la OCDE, au decis miniștrii Yvette Cooper și Oana Țoiu

Membrii grupului parlamentar au evidențiat contribuția remarcabilă a celor peste 1,3 milioane de români la economia și cultura britanică.

Ministrul Oana Țoiu a reafirmat angajamentul Guvernului României de a sprijini acest grup de prietenie în proiectele ce vizează facilitarea integrării și protejarea drepturilor cetățenilor români, consolidând astfel legăturile umane care stau la baza relației bilaterale.

APPG România este un grup informal, transpartinic, format din membri ai ambelor Camere ale Parlamentului britanic (Lords și Commons), dedicat promovării relațiilor cu România.

Vizita ministrului la Londra a inclus întrevederi cu omologul Yvette Cooper, prelegere la Universitatea Oxford și participarea la forumuri economice strategice dar și întâlniri cu membrii comunității românești din Regatul Unit al Marii Britanii.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

INTERNAȚIONAL5 minutes ago

Imperialismul și expansionismul sunt în ADN-ul Rusiei lui Putin, afirmă Stubb: Rusia nu va testa Articolul 5. Finlanda, Turcia și Polonia au cele mai mari armate de pe flancul estic al NATO

U.E.38 minutes ago

“Un singur Viktor se poate gândi cum să-și crească burta în loc de armată pentru a opri Rusia”: Momente anti-Orban la Conferința de la München, cu liderul opoziției maghiare primit de Merz și Tusk

INTERVIURI1 hour ago

EXCLUSIV România, R. Moldova și Ucraina vor semna un acord trilateral între agențiile de securitate cibernetică, anunță directorul DNSC la München: Industria cyber locală trebuie să fie parte activă

INTERNAȚIONAL2 hours ago

“Presați-l pe Putin pentru un armistițiu”, îi cere Zelenski lui Trump, la München: Garanțiile de securitate trebuie convenite înainte de pace. Ele vor stabili când și dacă va mai avea loc un nou război

CHINA3 hours ago

Wang Yi avertizează, la München, împotriva apelurilor “impulsive” ale distanțării SUA de China: Călcarea liniilor roșii privind Taiwanul ne-ar împinge spre un conflict

INTERNAȚIONAL4 hours ago

“Lebede negre în Marea Neagră”: New Strategy Center și CEPA au organizat un eveniment privind importanța strategică a Mării Negre la Conferința de la München

EDITORIALE4 hours ago

V-Day la München: “Elefantul” a interpretat serenada afecțiunii pentru o Europă care face pasul de la oratorie la autonomie. Calea către recalibrare și reconstrucție transatlantică

COMISIA EUROPEANA5 hours ago

“Liniștită” de discursul “aliatului” Rubio, Ursula von der Leyen nu este de acord cu Rutte că Europa visează să se apere fără SUA: Între extreme există Europa independentă

COMISIA EUROPEANA6 hours ago

Europa trebuie să devină mai independentă, afirmă von der Leyen la München, pledând pentru “activarea clauzei UE de apărare reciprocă”: O Europă puternică întărește alianța transatlantică

MAREA BRITANIE6 hours ago

“Anii Brexit s-au încheiat”, proclamă Starmer, la München, la un deceniu de la referendum: Este “destul de urgent” să reluăm relațiile UK-UE pentru securitatea Europei

NATO2 weeks ago

UE își actualizează Strategia pentru regiunea arctică. Kallas: Arctica a devenit linia de front a competiției globale pentru putere

U.E.3 weeks ago

Europol a destructurat o rețea de trafic de droguri sintetice care opera în UE. Rețeaua se angaja în activități de spălare de bani pentru a-și continua operațiunile ilicite

ROMÂNIA4 weeks ago

Ministerul Muncii și Banca Mondială facilitează dialogul regional privind reformele în serviciile sociale. Florin Manole: Dacă vrem servicii sociale care să conteze, trebuie să ieșim din zona de confort

SUA4 weeks ago

Giorgia Meloni a discutat telefonic cu Donald Trump, căruia i-a transmis că amenințarea cu tarife vamale în chestiunea Groenlandei este „o eroare”

COMISIA EUROPEANA4 weeks ago

Președinții Braziliei și Comisiei Europene au sărbătorit acordul comercial UE-Mercosur. Ursula von der Leyen: Bine ați venit în cea mai mare zonă de liber schimb de pe planetă

ROMÂNIA2 months ago

Oana Țoiu: România și R. Moldova au cel mai puternic parteneriat diplomatic. Interesele țărilor noastre nu sunt doar aliniate, ci îndeplinite cu succes atâta timp cât le urmărim împreună

SUA2 months ago

Rubio: SUA nu încearcă să impună un acord de pace între Ucraina și Rusia, ci să înțeleagă ce este dispusă fiecare parte să accepte și să ofere pentru a ajunge la o soluție negociată

COMISIA EUROPEANA2 months ago

Comisia Europeană prezintă două soluții pentru a sprijini nevoile de finanțare ale Ucrainei în perioada 2026-2027: împrumuturi UE și utilizarea activelor rusești înghețate pentru un împrumut pentru reparații

ROMÂNIA3 months ago

Industria de apărare din România face apel la un cadru legislativ modern, predictibil și capabil să susțină producția locală, lanțurile de furnizori și transferul de tehnologie

BANCA EUROPEANĂ DE INVESTIȚII3 months ago

Șeful Biroului Grupului BEI în România prezintă instrumentele de finanțare ale Băncii Europene de Investiții pentru sectorul securității și apărării: Ambițiile noastre în acest domeniu s-au mărit considerabil

Trending