Președintele Autorității de Supraveghere Financiară, Alexandru Petrescu, și vicepreședintele ASF, Dan Armeanu, au avut marți o întâlnire cu reprezentanții administratorilor fondurilor de pensii private din România, pe marginea soluțiilor care pot asigura stabilitatea și performanța sectorului pensiilor private.
Potrivit unui comunicat al instituției, actualizarea, modernizarea și completarea cadrului legislativ de reglementare specifică, operaționalizarea Pilonului IV, digitalizarea, în contextul rezilienței în fața riscurilor tehnologice, dar și zona de educație financiară, ca și direcție strategică de acțiune, precum și consolidarea încrederii în piețele financiare non-bancare au fost o parte dintre temele analizate în cadrul discuțiilor.
”Sistemul de pensii private din România a devenit cea mai importantă componentă a pieţei financiare non-bancare, zonă ce și-a dovedit o reziliență remarcabilă în fața șocurilor succesive ale ultimilor ani, cu active totale ce au ajuns la un maxim istoric de aproape 140 mld. lei, aproximativ 9% din PIB. Încă de la preluarea mandatului meu ca președinte al ASF mi-am exprimat susţinerea pentru sistemul pensiilor private. Este nevoie de premise fiscale care să conducă la creșterea randamentelor fondurilor de pensii, cu efecte directe asupra influxului de capital în economia românească”, a declarat președintele ASF, Alexandru Petrescu.
De altfel, acesta a evidențiat că scopul autorității este acela de ”a continua eforturile comune pentru a asigura cele mai bune practici în vederea creșterii eficienței și menținerii stabilității sistemului de pensii private din România”.
La rândul său, vicepreședintele ASF, Dan Armeanu, responsabil al sectorului de pensii private, a salutat ”ritmul de creștere a fondurilor de pensii ridicat”, apreciind că este ”necesar să identificăm noi modalități prin care acestea să contribuie la dezvoltarea economiei reale a țării”.





