Zelenski a ridicat, la Aachen, prestigiosul premiu Carol cel Mare acordat poporului său: Ucrainenii vor face întotdeauna Europa mai puternică

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a ridicat duminică prestigiosul premiu Charlemagne (Carol cel Mare) în numele poporului ucrainean, acordat de orașul german Aachen în onoarea serviciilor aduse Europei, încununând astfel o vizită în Germania în care a obţinut un nou ajutor militar şi un sprijin călduros din partea Berlinului.

Zelenski a venit cu avionul de la Berlin la Aachen, împreună cu cancelarul Olaf Scholz, după ce a purtat discuţii oficiale cu acesta în capitala germană, context în care șeful guvernului german l-a asigurat pe președintele ucrainean că ”vă vom susţine atât timp cât va fi necesar”. La Berlin, Zelenski a fost primit și de președintele Frank-Walter Steinmeier.

La ceremonia de la Aachen, Zelenski a fost ovaţionat în picioare în sala de ceremonii a Primăriei, unde a primit premiul, care celebrează serviciile aduse unităţii europene.

Ucrainenii vor face întotdeauna Europa mai puternică“, a spus Zelenski în limba engleză înainte de a trece la ucraineană pentru a se adresa adunării din care au făcut parte preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, preşedintele Consiliului European, Charles Michel, preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, precum şi premierul polonez Mateusz Morawiecki, fosta preşedintă a Lituaniei, Dalia Grybauskaitė, şi ea laureată a premiului Charlemagne, precum și lidera opoziției din Belarus, Svetlana Tihanovskaia, și ea laureată a acestui premiu în 2022, la un an după președintele român Klaus Iohannis.

Ucraina propune o victorie nu doar în acest război, ci o victorie asupra agresiunii, anexărilor, deportărilor, asupra catastrofei genocidului, oriunde în lume“, a spus preşedintele ucrainean, în discursul său.

În cadrul aceluiaşi eveniment, cancelarul Olaf Scholz a susținut discursul de laudatio și a subliniat sprijinul Germaniei pentru aspiraţiile Ucrainei de a adera la Uniunea Europeană.

“Poate că Vladimir Putin a crezut că poate forţa prin violenţă naţiunea ucraineană să se îndepărteze de drumul său spre Europa, dar toate tancurile, dronele şi lansatoarele sale de rachete au avut un efect exact opus”, a declarat Olaf Scholz.

Poporul ucrainean, sub conducerea lui Zelenski, luptă nu doar pentru ţara lor “ci şi pentru Europa şi valorile europene”, a argumentat comitetul de acordare a premiului într-un comunicat. Premiul subliniază convingerea comitetului că Ucraina merită “să intre rapid în negocierile de aderare la Uniunea Europeană”.

Premiul internațional „Carol cel Mare” este conferit anual, în orașul Aachen, personalităților publice sau organizațiilor care s-au remarcat prin implicarea deosebită în favoarea unității europene sau cooperării între statele membre. Distincția este acordată în memoria împăratului Carol cel Mare, întemeietorul Imperiului Carolingian, primul împărat recunoscut în Europa de Vest după căderea Imperiului Roman de Apus, care a domnit și a fost înmormântat la Aachen.

Pe lista laureaților se află părinții fondatori ai Comunității Europene, arhitecții Uniunii Europene moderne și reprezentanții mișcărilor democratice din Europa Centrală și de Est. Premiul inaugural a fost acordat în 1950 lui Richard de Coudenhove-Kalergi, iar până în 1960 a fost decernat celor mai importanți arhitecți ai idealului Europei unite și fondării UE – Alcide de Gasperi, Jean Monnet, Konrad Adenauer, Winston Churchill, Paul Henri Spaak, Robert Schuman – și aliatului american – fostul secretar de stat George Marshall, inițiatorul planului american de reconstrucție a Europei Occidentale postbelice.

În anul 1969, premiul a fost acordat pentru prima dată unei instituții, respectiv Comisia Comunităților Europene. Prima femeie distinsă cu prestigioasa distincție a fost Simone Veil, întâia femeie președinte al Parlamentului European, în 1981, iar prima personalitate regală înscrisă în galeria laureaților a fost regele Spaniei, Juan Carlos, în 1982. Unicul premiu Carol cel Mare acordat în mod extraordinar a fost decernat Papei Ioan Paul al II-lea în anul 2004.

Între laureații premiului se numără și importanți lideri care au marcat finalul secolului trecut, precum fostul președinte al SUA Bill Clinton, fostul premier britanic Tony Blair, fostul cancelar german Helmut Kohl, care a primit premiul împreună cu fostul președinte francez Francois Mitterand.

Ultimii trei laureați au fost secretarul general al Organizației Națiunilor Unite, António Guterres, în 2019, președintele Klaus Iohannis, în 2020, și opoziția democratică din Belarus, în 2022. Premiul acordat președintelui român a fost decernat în 2021 din cauza situației provocate de pandemia de COVID-19.

Printre destinatarii anteriori ai premiului se numără preşedintele francez Emmanuel Macron şi fostul cancelar german Angela Merkel.

Vizita în Germania a urmat unei deplasări a lui Zelenski la Roma și la Vatican, unde a fost primit în audiență de Papa Francisc, și a fost succedată de o cină, la Paris, cu președintele francez Emmanuel Macron.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare