Reacției Rusiei prin măsura de a închide Consulatul României de la Sankt Petersburg și de a declara persona non grata persoana care ocupa interimar postul de consul este una previzibilă, a transmis joi Ministerul Afacerilor Externe.
MAE de la București a confirmat joi că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse, în contextul unor tensiuni diplomatice generate de măsuri recente adoptate de ambele părți.
Potrivit MAE, în cadrul întrevederii, partea rusă a informat oficial autoritățile române cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg, precum și la decizia de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv.
Ministerul Afacerilor Externe de la București a precizat că această reacție a Moscovei era anticipată, fiind prezentată anterior drept un răspuns la măsurile luate de România la data de 29 mai 2026 n urma prăbușirii unei drone rusești pe teritoriul României, în municipiul Galați, incident soldat cu răniți și pagube materiale.
“Așa cum Ministerul Afacerilor Externe a comunicat de la bun început, reacția părții ruse era previzibilă”, a transmis diplomația română.
În acel context, România a decis declararea persona non grata a consulului general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din acest oraș.
MAE a subliniat că deciziile părții ruse se înscriu în logica unui schimb de măsuri diplomatice reciproce, generate de incidentul de securitate de la Galați, și că România își menține poziția fermă privind respectarea suveranității și protejarea cetățenilor săi.




