Ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Bogdan Ivan, a anunțat că, începând de joi, va semna primele 1000 de contracte de finanțare pentru primăriile eligibile pentru Programul de digitalizare a administrației publice locale, informează Agerpres.
Oficialul român a detaliat că, până în prezent, peste 2.300 de unităţi administrativ-teritoriale, inclusiv Primăria Capitalei, au aplicat pentru acest program.
”În urma aprobării prin Hotărârea Guvernului a programului de digitalizare a administraţiei publice locale, pentru a acoperi acele nevoi care nu au fost prinse în finanţările europene, în momentul de faţă avem peste 2.300 de UAT-uri care au aplicat prin acest program, dintre care 2.048 de primării de comune, 152 de primării de oraşe, 99 de primării de municipii, 25 de consilii judeţene, Primăria Capitalei şi toate primăriile de sector, iar începând cu astăzi vom semna primele 1.000 de contracte de finanţare pentru primele 1.000 de UAT-uri care sunt eligibile în acest proiect”, a precizat Ivan, după şedinţa de Guvern.
Potrivit ministrului, valoarea totală a programului este 200 de milioane de euro.
Programul DigiLocal, gestionat și finanțat integral de către Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, are 4 beneficii majore pentru administrațiile locale și pentru cetățeni:
- interconectarea sistemelor informatice ale primăriilor și consiliilor județene cu Ghișeul.ro, platforma oficială de plăți online a statului român, pentru plata simplă, rapidă și sigură a serviciilor publice digitale, a taxelor și a impozitelor;
- dezvoltarea de interfețe standardizate pentru comunicarea cu cetățenii, site-uri care să fie accesibile prin câteva clickuri, astfel încât românii să utilizeze ușor și sigur serviciile publice electronice;
- consolidarea securității cibernetice la nivelul administrației locale, pentru că serviciile digitale locale sunt cele mai accesate de cetățeni;
- achiziția echipamentelor IT pentru creșterea capacității administrative și asigurarea interoperabilității, astfel încât românii să nu mai facă drumuri inutile și să nu mai stea la cozi.
Finanțarea se va acorda diferențiat, în funcție de tipul autorității publice beneficiare, respectiv:
- finanțare în cuantum de maxim 75.000 lei pentru primăriile de comune;
- finanțare în cuantum de maxim 125.000 lei pentru primăriile de orașe;
- finanțare în cuantum de maxim 175.000 lei pentru primăriile de municipiu și primăriile de sector din București;
- finanțare în cuantum de maxim 250.000 lei pentru consiliile județene și primăria Capitalei.
DigiLocal va îmbunătăți interacțiunea dintre cetățeni, mediul de afaceri și sectorul public prin digitalizarea serviciilor publice. De asemenea, programul va sprijini direct autoritățile locale pentru creșterea eficienței și transparenței administrative.




