Președintele Consiliului Uniunii Europene și reprezentanții Parlamentului European au avut ieri o întrevedere, motivul întâlnirii fiind creșterea fondurilor bugetare ale Uniunii Europene pentru anul 2016.
Potrivit unui comunicat al Consiliului transmis CaleaEuropeana.ro, Pierre Gramegna, ministrul de Finanțe al Luxemburgului și președintele Consiliului Uniunii Europeane, a făcut apel la precauție și reflecție pe durata discuțiilor, afirmând că UE trebuie să acționeze în conformitate cu restricțiile pe care pătura resurselor financiare o impune, cu o stabilire clară a priorităților.
“Suntem cu toții de acord că Uniunea Europeană se confruntă cu schimbări de natură politică de o însemnătate majoră, lucru ce ne determină să recurgem la măsuri excepționale și mobilizarea unui suport financiar considerabil. Acest aspect nu reprezintă însă forța motrice pentru a continua să creștem bugetul Uniunii Europene fără să luam în calcul limitele. Trebuie să abordăm problema actuală respectând constrângerile impuse de resursele financiare și în lumina priorităților justificate”, a afirmat Pierre Gramegna, ministrul de Finanțe al Luxemburgului și Președintele Consiliului Uniunii Europeane, la întâlnirea avută cu reprezentanții Parlamentului European și cei ai Comisiei Europene.
Pe data de 4 septembrie 2015 Consiliul a adoptat în unanimitate nivelul angajamentelor financiare, acestea fiind de 153.27 miliarde €, totalul plăților efectuate ridicându-se la 142.12 mild. €. Dacă pe data de 28 octombrie Parlamentul acceptă rectificările bugetare sugerate de către Comisia pentru Bugete, se va constata o creștere de 4.16 mild. € în ceea ce privește angajamentele, și 4.34 mild. €, când aducem în discuție cheltuielile. Acest lucru va depăși considerabil nivelul maxim al plăților acceptate de către Parlament pentru cadrul financiar multianual 2014-2020.
Răspunzând crizei refugiaților
Atât Consiliul, cât și Parlamentul au acordat o atenție sporită măsurilor care vizează criza migranților. Problema care se conturează în acest caz are drept punct de referință resursele financiare pe care Uniunea Europeană este dispusă se le aloce pentru a veni în întâmpinarea nevoilor acestora. Cu alte cuvinte, UE trebuie să se asigure că resursele financiare pe care le poate aloca pentru acest sector trebuie să fie în concordanță cu capacitățile pe care aceasta le are. Adoptând proiectul bugetar Nr. 5 și Nr. 7, Consiliul și Parlamentul au mobilizat deja un total de 490.3 mild. € pentru angajamentele bugerare și 133.6 mild.€ pentru cheltuieli.
Aceste sume provin din bugetul europen pentru anul 2015 și au drept scop asistarea și venirea în întâmpinarea problemelor cu care se confruntă statele pe teritoriul cărora sunt găzduiți refugiati.
Puterea exemplului
Consiliul a manifestat un interes sporit pentru bugetul anului 2016, afirmând că este necesar ca toate instituțiile Uniunii Europene să își respecte angajamentele și să reducă persoanlul cu 5% între 2013-2017. Acesta a arătat o vădită îngrijorare cu privire la faptul că nu toate instituțiile acționează într-un mod conform cu acordul interinsituțional privind disciplina bugetară.
Pe data de 28 octombrie, Parlamentul este așteptat să voteze modificările aduse la poziția pe care Consiliul Uniunii Europene a adoptat-o pentru bugetul UE pe anul 2016. Prin discuțiile stabilite pentru data de 29 octombrie se urmărește să se ajungă la un numitor comun și să se reducă discrepanțele de opinie dintre Consiliu și Parlament.
Pentru prima dată din 2009, ambele se pot focusa pe aspectele ce vizează bugetul Uniunii Europene pentru următorii ani. Cu excepția proiectului bugetar Nr. 8, prezentat de către Comisie pe 19 octombire, toate proiectele bugetare pentru anul 2015 au fost adoptate, atât de către Consiliu, cât și de Parlament.
—
Material realizat de Teodora R. Ion, stagiar CaleaEuropeana.ro
.





Comentariile sunt închise.