Annalena Baerbock deplânge impactul insuficient al sancțiunilor impuse Rusiei: Ar trebui să aibă un impact economic, dar nu au

Ministrul german de Externe Annalena Baerbock și-a exprimat joi dezamăgirea cu privire la efectul sancțiunilor împotriva Rusiei impuse ca urmare a invadării Ucrainei, anunță DPA, citat de Agerpres.

”De fapt, sancţiunile economice ar trebui să aibă un impact economic. Dar ele nu au. Pentru că logica democraţiilor nu funcţionează în autocraţii”, a declarat politiciana Verzilor într-un interviu cu jurnalistul Stephan Lamby pentru o carte recent publicată.

Volumul care urmează să fie publicat joi se intitulează ”Ernstfall. Regieren in Zeiten des Krieges”, se traduce prin ”Urgenţă. Guvernarea în timpuri de război”și examinează răspunsul guvernului german la războiul din Ucraina.

Conform DPA, economia rusă crește, în pofida sancțiunilor impuse de aliații occidentali. De cealaltă parte, economie germană a alunecat pe panta recesiunii la începutul anului.

Trebuie însă invocată aici evaluarea economiștilor occidentali, care evidențiază că Rusia îşi datorează creşterea în principal din economia de război şi mărirea masivă a producţiei de arme şi muniţie. Aceasta nu este o creştere durabilă.

În interviu, Baerbock reia criticile la adresa guvernului din care face parte ca urmare a reticențelor de a-și exprima sprijinul față de Kiev prin vizite în Ucraina. De altfel, ea a fost primul membru al executivului de la Berlin care a călătorit la 10 mai la Bucea, oraș-martir și martor al ororilor comise de invadatorii ruși. Vizita sa venea după cele ale numeroșilor șefi de stat sau de guvern din țările aliate occidentale și înainte ca Olaf Scholz, cancelarul german, să meargă în Ucraina, la 16 iunie

Cât privește sancțiunile impuse împotriva Moscovei, UE și partenerii săi au adoptat măsuri punitive fără precedent ca răspuns la războiul de agresiune împotriva Ucrainei care se adaugă celor adoptate deja începând cu 2014 ca urmare a anexării ilegale a Peninsulei ucrainene Crimeea de către Rusia și nerespectării acordurilor de la Minsk de către acest stat agresor.

Mai mult, Occidentul a impus sancțiuni și contra țărilor care sprijină Kremlinul în războiul de agresiune, în speță împotriva Belarusului și Iranului.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare