Atacuri cibernetice asupra infrastructurii electorale din Republica Moldova. Guvernul dă asigurări că procesul de vot nu a fost afectat

Infrastructura electorală a Republicii Moldova a fost ținta mai multor tentative de atac cibernetic în ultimele două zile, a anunțat premierul Dorin Recean. Vizate au fost, în special, site-ul oficial al Comisiei Electorale Centrale (CEC.md) și mai multe secții de vot din afara țării.

Autoritățile dau asigurări că toate atacurile au fost detectate și neutralizate în timp real, fără a afecta desfășurarea procesului electoral.

Potrivit informațiilor oficiale, Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC) a blocat platforma host.md în urma unui atac cibernetic masic, ceea ce a dus la nefuncționarea temporară a aproximativ 4.000 de site-uri.

 

Atacurile, orchestrate simultan, au avut ca scop suprasolicitarea rețelei STISC, care asigură funcționarea infrastructurii electorale și a Comisiei Electorale Centrale.

Premierul a subliniat că autoritățile rămân vigilente și că securitatea procesului electoral este prioritară.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare