Avion deturnat în Belarus: Joe Biden salută decizia liderilor UE de a institui sancțiuni și anunță că SUA se vor coordona cu Uniunea Europeană

Preşedintele american Joe Biden și-a manifestat luni sprijinul față de poziția Consiliului European de a institui sancţiuni economice ţintite împotriva Belarusului după deturnarea “scandaloasă” spre Minsk a unui avion de linie european pentru a aresta un opozant al regimului preşedintelui Aleksandr Lukaşenko.

Salut ştirea potrivit căreia Uniunea Europeană a solicitat sancţiuni economice ţintite şi alte măsuri şi i-am cerut echipei mele să ia în considerare opţiuni adecvate pentru a-i face să dea socoteală pe cei responsabili, în strânsă coordonare cu Uniunea Europeană, cu alţi aliaţi şi parteneri şi organizaţii internaţionale“, a spus liderul de la Casa Albă într-un comunicat în care a cerut eliberarea imediată a jurnalistului Roman Protasevici.

Președintele SUA a condamnat “în modul cel mai ferm deturnarea avionului şi arestarea” jurnalistului și a asigurat că “Statele Unite vor continua să fie alături de poporul din Belarus în lupta sa” pentru democrație.

Șefii de stat sau de guvern din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, reuniți la Bruxelles la un summit extraordinar, au dat undă verde adoptării de sancțiuni economice împotriva Belarusului și suplimentării listei de interdicții pentru oficiali și entități din cadrul regimului condus de Aleksandr Lukașenko, într-o serie de măsuri menite să răspundă la deturnarea unui avion comercial al companiei Ryanair, care efectua un zbor de la Atena și Vilnius, pentru arestarea unui jurnalist al opoziției.

Cei 27 de șefi de stat sau de guvern mai solicită Consiliului UE să includă pe lista de sancțiuni persoane și entități din Belarus, să adopte “sancțiuni economice țintite”, să adopte măsurile necesare “pentru a interzice survolul spațiului aerian al UE de către companiile aeriene din Belarus și să prevină accesul în aeroporturile din UE ale zborurilor operate de aceste companii”.

“Invităm Comisia Europeană și pe Înaltul Reprezentant să avanseze propuneri fără întârziere”, au transmis liderii.

Nu în ultimul rând, Consiliul European a îndemnat companiile aeriene din UE “să evite survolarea spațiului aerian” al Belarusului.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare