Tim Barrow, un diplomat de carieră, va fi numit de Guvernul Theresa May în funcţia de ambasador al Marii Britanii la Uniunea Europeană, după demisia fostului emisar, Ivan Rogers, potrivit unui anunț publicat pe site-ul guvernului britanic.
Într-o declarație a biroului de presă al premierului se arată că noul ambasador este nerăbdător să preia postul “pentru a se asigura că va obține pentru Marea Britanie rezultatul dorit în demersul de părăsire a UE”.
Barrow este prezentat drept “un negociator și dur care are experiență în obținerea obiectivelor urmărite de Marea Britanie la Bruxelles”, potrivit documentului.
Tim Barrow este directorul politic al ministerului de Externe, fost ambasador la Moscova (2011-2016), și fost ambasador în Ucraina (2006-2008). El va prelua postul de la Bruxelles săptămâna viitoare, precizează sursa citată.
Noul ambasador îi va succeda lui Ivan Rogers, care a demisionat săptămâna trecută și care a criticat guvernul de la Londra pentru modul în care pregătește procedurile pentru ieșirea Marii Britanii din UE.
Ministrul de Externe al Marii Britanii Boris Johnson a salutat numirea acestuia în funcția de ambasador, declarându-se convins că Barrow este ”omul potrivit care va aduce cel mai bun acord pentru Marea Britanie” și că va da dovadă de aceleași competențe și leadership demonstrate pe parcursul carierei sale.
.




