Comisia Europeană a decis să deschidă o procedură de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea unei scrisori de punere în întârziere către România (INFR(2023)2147) pentru a aborda deficiențele în ceea ce privește transpunerea Directivei 2008/98/CE privind deșeurile (Directiva-cadru privind deșeurile), astfel cum a fost modificată prin Directiva (UE) 2018/851/UE.
Directiva modificată stabilește obiective obligatorii din punct de vedere juridic pentru reciclarea și pregătirea pentru reutilizare a deșeurilor municipale. De asemenea, aceasta impune statelor membre să își îmbunătățească sistemele de gestionare a deșeurilor și eficiența utilizării resurselor. Termenul până la care statele membre trebuiau să transpună Directiva (UE) 2018/851 în legislația lor națională a expirat la 5 iulie 2020. Până în prezent, România nu a transpus-o corect.
Deficiențele legislației românești sunt legate de finalitatea statutului de deșeu, de responsabilitatea extinsă a producătorului, de derogarea de la împărțirea responsabilității financiare și de măsurile stabilite pentru a preveni generarea de deșeuri.
Prin urmare, Comisia trimite o scrisoare de punere în întârziere României, care are acum la dispoziție două luni pentru a răspunde și a remedia deficiențele semnalate de această instituție. În absența unui răspuns satisfăcător, Comisia poate decide să emită un aviz motivat.




