OVES Enterprise, companie românească de tehnologie specializată în sisteme autonome și aplicații bazate pe inteligență artificială, și EDRONE, unul dintre cei mai mari producători de drone din Ucraina, își extind colaborarea începută în primii ani ai războiului și lansează un proiect comun de producție de drone militare în România.
Parteneriatul prevede deschiderea unei unități de producție la Cluj-Napoca, integrarea platformei Nemesis AI și transferul de tehnologie și know-how pentru extinderea capacității de fabricație.
În cadrul parteneriatului, OVES Enterprise contribuie cu tehnologiile proprii, inclusiv platforma Nemesis AI, iar EDRONE aduce experiența operațională și know-how-ul dobândite în producția de serie și utilizarea dronelor în condiții reale de luptă.
„Europa are nevoie de capacități proprii de producție, iar România trebuie să își construiască un rol industrial real în acest ecosistem, nu să rămână exclusiv o piață de desfacere. Parteneriatul cu EDRONE aduce în România experiență acumulată direct pe front, procese de producție validate și capacitatea de a scala rapid fabricarea unor sisteme deja testate în condiții reale. Noi contribuim cu tehnologiile dezvoltate de OVES Enterprise – de la sisteme autonome și inteligență artificială până la integrarea platformei Nemesis AI în dronele produse în România – astfel încât acestea să răspundă cerințelor actuale de operare și să susțină securitatea României și a Europei”, a declarat Mihai Filip, CEO OVES Enterprise.
În prima etapă, la Cluj-Napoca vor fi fabricate trei tipuri de drone militare: drone FPV, drone de interceptare și drone de recunoaștere. Primele unități produse în România sunt programate pentru toamna acestui an, când vor fi prezentate public și vor intra în etapa de testare și demonstrații.
Potrivit companiilor, portofoliul fabricat la Cluj-Napoca poate fi extins ulterior până la 27 de modele, în funcție de cererea pieței și de evoluția programelor de apărare din România și din celelalte state europene.
Unitatea de producție este concepută pentru a acoperi întregul flux de fabricație, de la integrarea componentelor și instalarea sistemelor dezvoltate de OVES Enterprise până la configurare, testare și pregătirea pentru misiune.
În prima etapă, parteneriatul vizează o capacitate de producție de aproximativ 1.000 de drone pe lună. Echipa inițială va fi formată din circa 30 de persoane, iar personalul local va beneficia de pregătire pentru procesele și modelele introduse în producție.
„Infrastructura necesară demarării activității este deja disponibilă, ceea ce permite pornirea producției fără o investiție inițială majoră. EDRONE asigură transferul proceselor și al know-how-ului de fabricație, iar OVES Enterprise coordonează componenta locală, integrarea tehnologică și adaptarea sistemelor la cerințele beneficiarilor”, a mai afirmat Mihai Filip.
Pe măsură ce comenzile și programele de achiziție se vor concretiza, cele două companii intenționează să extindă capacitatea de producție și să realizeze investiții suplimentare în România.
La rândul său, Viktor Yevpak, fondator și CEO al EDRONE, a declarat că experiența acumulată în Ucraina va permite transferul în România al unui model de producție deja validat în condiții de război.
„Experiența ultimilor ani a demonstrat că viteza de dezvoltare, capacitatea de producție și adaptarea permanentă a tehnologiei sunt esențiale în industria dronelor militare. Colaborarea cu OVES Enterprise ne permite să transferăm în România un model de producție construit și validat în Ucraina și să îl combinăm cu tehnologiile dezvoltate de OVES Enterprise. România poate deveni astfel un punct important de producție pentru piața europeană și pentru Ucraina”, a spus acesta.
Pe termen mediu, cele două companii urmăresc dezvoltarea în România a unei capacități de producție de 10.000-15.000 de drone pe lună, în funcție de comenzile primite și de necesarul programelor de apărare.




