Victor Ponta a apreciat, luni, că șeful statului este “iresponsabil” deoarece face campanie PDL, iar în legătură cu bugetul UE, premierul a susţinut că Traian Băsescu se duce la Bruxelles pentru că are de plătit datorii celor de la PPE, nu ca să apere interesele românilor, scrie Realitatea.net.
„Președintele Traian Băsescu e iresponsabil, nimic nu este mai antieuropean și mai iresponsabil decât din motive de campanie electorală să strigi peste tot că țara pe care o conduci nu este stat de drept (…) Haideți să-l lăsăm pe dl președinte Traian Băsescu în pace să-și vadă de treaba domniei sale la Bruxelles. Dl Băsescu să mai lase campania din țară pentru că văd că e foarte prins cu campania electorală să-i ajute pe cei de la PDL”, a declarat Ponta, întrebat de apelul la responsabilitate şi la oprirea declaraţiilor antieuropene făcut, duminică, de Băsescu pentru el.
Mai multe declaratii ale premierului aici.
Sursa: Realitatea.net
Foto: gov.ro




