Prim-ministrul Viorica Dăncilă a discutat marţi, la telefon, cu omologul său bulgar, Boiko Borisov, la iniţiativa acestuia, printre temele abordate numărându-se organizarea unei şedinţe comune de Guvern şi creşterea interconectivităţii rutiere între România şi Bulgaria.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, premierul Boiko Borisov a reliefat rolul României în lupta pentru constituirea statului bulgar modern și i-a mulțumit Vioricăi Dăncilă pentru contribuția adusă de poporul român. De asemenea, el a felicitat-o pentru preluarea funcției de prim-ministru.
Conform sursei citate, ”înaltul demnitar român a adresat felicitări cu ocazia Zilei Naționale a Bulgariei (3 martie 1878 – semnarea Tratatului de la San Stefano, care a marcat sfârșitul războiului din 1877-1878 și prin care s-a constituit statul bulgar modern) și a amintit despre legătura româno-bulgară și aspirațiile comune ale celor două popoare. A vorbit totodată despre nivelul excelent al relaţiei bilaterale între România și Bulgaria, care poate fi caracterizată drept un <parteneriat aprofundat> și importanța continuării dezvoltării acesteia”.
Cei doi demnitari au discutat despre organizarea unei noi întrevederi cvadrilaterale a prim-miniștrilor României, Bulgariei, Greciei și a președintelui Serbiei, a unei întrevederi bilaterale, a ședinței comune de guvern România-Bulgaria. De asemenea, printre subiectele abordate în cadrul convorbirii telefonice, se numără creșterea interconectivității rutiere între cele două state și schimbul de bune practici.
Prim-ministrul Viorica Dăncilă a adresat felicitări pentru modalitatea de exercitare, până în prezent, a președinției Consiliului UE, subliniind că România susține prioritățile președinției bulgare și apreciază sublinierea, de către Bulgaria, a importanței perspectivei europene a Balcanilor de Vest.
.




