Ministrul de Externe, Titus Corlățean, a declarat marți, în urma întâlnirii cu reprezentanții BEC pe tema problemelor întâmpinate de românii din străinătate care nu au putut să voteze, că au fost propuse unele soluții, BEC urmând să anunțe deciziile în zilele următoare.
Astfel, MAE a propus ca declarația pe proprie răspundere să fie pusă la dispoziție online, cu o zi înainte de scrutin și distribuită și personal în perimetrul secțiilor de votare, pentru cei care nu au acces la internet.
„A fost o discuție constructivă, am formulat o serie de propuneri, printre care reglarea din punct de vedere a utilizării, completării acelei declarații pe proprie răspundere pe care cetățenii din străinătate trebuie să completeze. Am cerut să o pună la dispoziție înainte de ziua votului pe un site oficial, să o poată descărca și completa, să fie semnată datată în fața secției de votare. Trebuie să rămână în vigoare și decizia anterioară a BES-ului, să poată fi distribuită declarația în perimetrul secției”, a afirmat ministrul, potrivit Cotidianul.ro.
În ceea ce privește tabelul cu datele personale pe care românii din străinătate trebuie să le completeze, ministrul a anunțat că a cerut simplificarea sa, prin renunțarea la adresa completă.
„La tabelul cu datele cu caracter personal, și aici se pierde foarte mult timp. Am cerut să se simplifice, eventual păstrarea CNP-ului, a orașului și renunțarea la adresa completă”, a precizat Corlățean.
Totodată, oficialul a precizat că s-a propus creșterea numărului de cabine de vot acolo unde nu au fost spre maximum, 6-7.
„Îmi asum și prezint scuze pentru situația votului din turul 1”, a mai spus ministrul de Externe.
“Vreau să asigur că instituţia Ministerului Afacerilor Externe şi-a făcut datorie în ciuda criticilor. Eu îmi asum ca ministru şi exprim regretul public pentru acele situaţii care au apărut, regretabile, chiar dacă nu voi obosi să spun în continuare că MAE a respectat exact competenţele şi prevederile legale. Dar este corect să-mi asum şi public şi să prezint scuze pentru situaţia din turul întâi”, a declarat Corlăţean.
Şeful diplomaţiei a dat asigurări că MAE va face “tot ceea ce este de făcut, respectând deciziile BEC, ale BES, pentru un vot corect şi care să respecte standardele în turul II”.



