Necesitatea intensificării cooperării în domeniul securității cibernetice la toate nivelurile – guvernamentale, antreprenoriale și instituționale- reprezintă una dintre principalele concluzii ale Forumului European privind Securitatea Cibernetică – CYBERSEC 2016 ce a avut loc în perioada 27-28 septembrie, în Polonia. Forumul European privind Securitatea Cibernetică se află în topul evenimentelor de acest gen din Europa, iar concluziile dezvoltate pe parcursul CYBERSEC vor fi prezentate ulterior sub forma unor recomandări concrete, transmit organizatorii.
Cooperarea a fost cuvântul cheie al acestei editții a CYBERSEC. ”În cadrul recent anunțatului proiect de parteneriat public-privat, Comisia Europeană promovează cooperarea europeană în domeniul cibersecurității. Aceasta reprezintă o inițiativă de la care companiile poloneze nu se pot dezice”, a declarat, la încheierea evenimentului, Joanna Świątkowska, directorul CYBERSEC și cercetător al Institutului Kosciuszko.
Cu toate acestea, eurodeputatul estonian Tunne Kelam a atras atențai că sunt încă state care nu înțeleg pe deplin conceptul de cooperarea în domeniul securității cibernetice, mai ales la nivel militar: ”Facem progrese la nivel declarativ, ceea ce este un lucru bun, însă ne luptăm încă cu punerea lor în aplicare”, a susținut acesta.
Participanții la CYBERSEC au subliniat faptul că această cooperare ar trebui să implice, în primul rând, schimb de experiență și cunoștințe despre cele mai moderne căi de soluționare. Aceasta este singura modalitate viabilă de a combate în mod eficient criminalitatea informatică și terorismul cibernetic. ”Administrația militară și de stat trebuie să fie cu un pas înaintea grupurilor care amenință țări întregi. În același timp, trebuie să ne asigurăm că operațiunile militare sunt securizate adecvat, astfel încât să poată împiedica în continuare orice ”glonț cibernetic” menit să atace toate dispozitivele electronice aflate în raza sa de acțiune”, a subliniat Nigel Inkster, fost director de operațiuni și intelligence al MI6.
Jamie Shea, adjunct al Secretarului General NATO pentru provocări de securitate emergente și-a exprimat puncte de vedere similare. ”Trebuie să conlucrăm pentru a pregăti scenarii în cazul unor posibile atacuri cărora va trebui să le facem față în viitor. Încrederea reciprocă este absolut esențială în acest caz și trebuie să continuăm eforturile de a o construi. Trebuie să ne amintim că putem fi atacați în orice moment, în orice loc în lume – exact asta este provocarea cu care ne confruntăm în prezent”.
Cu mai mult de 700 de participanți din peste 20 de țări, CYBERSEC 2016 s-a dovedit a fi o ediție record. Pentru a doua oară, CYBERSEC a fost centrul unei discuții la nivel internațional privind securitatea cibernetică.
Pe parcursul a două zile de discuții, participanții s-au orientat cu precădere și asupra instituirii unui sistem de securitate cibernetică pentru Europa Centrală și de Est. Mai mult decât atât, capacitățile de apărare cibernetică ale statelor membre NATO, lupta împotriva terorismului cibernetic prin intermediul unor instrumente informatice, precum și lipsa unor profesioniști în domeniul cibernetic au evidențiaite ca priorități de top.
Urmăriți aici prima zi a conferinței:
Pentru mai multe detalii, accesați: http://cybersecforum.eu/
Citiți și:
.





