Statul islandez a determinat o companie care a angajat 36 de români și un bulgar să le plătească salariile din ultimii doi ani, a anunțat marți eurodeputatul Rareș Bogdan, subliniind că aceasta este o “victorie uriașă pentru românii din Islanda” și evocând eforturile depuse în Parlamentul European alături de europarlamentarul Gheorghe Falcă.
“Sunt bucuros că munca mea și a colegului europarlamentar Gheorghe Falcă (EPP România, PNL) a dat roade. Nu știu dacă a mai determinat cineva vreun stat să schimbe legislația muncii pentru a repara umilința unor oameni nenăscuți acolo, dar exact asta se întâmplă. Statul islandez a forțat mâna unei companii care a angajat 36 de români și un bulgar să le plătească salariile pentru care se luptă de 2 ani. 10 dintre ei au încasat deja o parte din bani. Angajatorul i-a notificat că lichidează datoria în două săptămâni. E foarte interesant că sumele nu sunt însoțite de un fluturaș de salariu, cu un calcul contabil ce poate dovedi că e o remunerație corectă. Însă românii au foile de pontaj… Din câte am aflat, sunt mai puțini bani decât ar trebui să primească, dar este un pas uriaș faptul că au început plățile”, a scris Bogdan, pe Facebook.
Liderul delegației eurodeputaților români din grupul PPE a subliniat că va continua să monitorizeze atent situația din Parlamentul European.
“Mulțumesc colegilor care au muncit la acest caz și au trimis scrisori statului și instituțiilor islandeze, precum și personalului consular care s-a implicat”, a conchis Rareș Bogdan.




