Fonduri UE: Comisia Europeană aprobă 370 de milioane de euro pentru infrastructura de apă și canalizare din România

Comisia Europeană a aprobat, marţi, o investiţie de aproape 370 de milioane de euro din Fondul de coeziune pentru a îmbunătăţi şi a extinde infrastructura de alimentare cu apă şi de canalizare în şase judeţe din România: Constanţa, Călăraşi, Dâmboviţa, Ialomiţa şi părţi din judeţul Ilfov şi Braşov, informează un comunicat al executivului european remis CaleaEuropeană.ro.

“Acest proiect, care completează investiţiile anterioare ale UE vizând modernizarea infrastructurilor de alimentare cu apă şi de evacuare a apelor reziduale din România, va asigura accesul continuu la apă potabilă sigură şi va reduce poluarea râurilor şi a apelor subterane, în conformitate cu obiectivele Comisiei din cadrul Pactului verde”, a declarat comisarul pentru coeziune şi reforme, Elisa Ferreira.

Prin acest proiect se vor reduce poluanţii din apa potabilă şi riscurile aferente pentru sănătate, se va stimula biodiversitatea şi dezvoltarea activităţilor industriale, comerciale şi recreative.

Se preconizează că proiectul va crea 156 de locuri de muncă permanente şi va deveni operaţional începând din iulie 2023.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare