Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, este supusă unor noi presiuni intense din interiorul propriului partid – Uniunea Creştin Democrată (CDU) – pentru schimbarea liniei politice privind acceptarea imigranţilor extracomunitari.
Premierul Bavariei, Horst Seehofer, liderul Uniunii Creştin-Sociale (CSU), a pus-o într-o situaţie delicată pe Angela Merkel din nou, cerându-i clar vineri să limiteze numărul refugiaţilor care ajung în Germania.
“Ştim cu toţii că nu mai putem rezista alte săptămâni în care zilnic să ajungă în Germania câte 10.000 de refugiaţi şi imigranţi”, a declarat Jens Spahn, un membru al conducerii CDU, citat de publicaţia Passauer Neuen Presse, potrivit gandul.info.
Un alt lider CDU a declarat sub protecţia anonimatului pentru Reuters că, în cazul în care Angela Merkel nu va reuşi să reducă numărul refugiaţilor, riscă să aibă parte de o primire strict formală cu ocazia congresului formaţiunii de centru-dreapta, programat în decembrie.
Aproximativ un milion de extracomunitari ar urma să ajungă în Germania anul acesta, pe fondul abordării flexibile a Guvernului Angela Merkel.
Angela Merkel, 10 ani de mandat
Clasată cu regularitate de Forbes în topul celor mai puternici lideri ai planetei, cancelarul german Angela Merkel împlinește un deceniu în care s-a aflat la cârma Germaniei și, de cele mai multe ori, la cea a Europei.
Astfel, Merkel a devenit duminică al treilea cancelar german care reuşeşte să rămână zece ani la putere, de la cel de-al Doilea Război Mondial şi până în prezent, după Konrad Adenauer şi Helmut Kohl, şi cel mai longeviv lider din Uniunea Europeană.
Cancelarul federal se confruntă în aceste zile cu cea mai profundă criză internă de când se află la putere, ca urmare a politicii sale de deschidere în faţa afluxului de refugiaţi, politică tot mai contestată în Germania şi Europa, mai ales după atentatele de vinerea trecută de la Paris.
Potrivit unui sondaj al Institutului Deutschlandtrend, popularitatea Angelei Merkel, deși în continuare ridicată, a scăzut cu nouă puncte procentuale, fiind la nivelul de 54%, cel mai mic din decembrie 2011 până acum.
Mai mult de jumătate dintre cetăţenii germani (51%) au exprimat preocupare privind numărul extracomunitarilor care au solicitat azil în Germania, comparativ cu 38% în luna august.
.
.





Comentariile sunt închise.