Germania nu se lasă “intimidată” de afirmațiile lui Putin privind rachetele SUA de pe teritoriul său: Rusia amenință Europa cu rachete de croazieră. Trebuie să stabilim un factor de descurajare

Guvernul Germaniei a minimalizat luni afirmațiile președintelui rus Vladimir Putin, care a amenințat că va schimba postura militară și nucleară a Rusiei dacă SUA instalează mai multe rachete de croazieră cu rază medie de acțiune și capacitate nucleară pe teritoriul german în următorii ani.

“Nu ne vom lăsa intimidați de astfel de comentarii”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Sebastian Fischer, în cadrul unei conferințe de presă la Berlin, relatează Deutsche Welle.

Purtătoarea de cuvânt adjunctă a guvernului, Christiane Hoffmann, a fost de asemenea solicitată să răspundă.

Ea a declarat că “am luat notă” de comentariile lui Putin, dar a mai spus că modificările propuse ar servi “exclusiv” ca o măsură de descurajare, care a devenit necesară ca urmare a acțiunilor recente ale Rusiei.

“Și anume, pentru că Rusia a schimbat echilibrul strategic în Europa și amenință Europa și Germania cu rachete de croazieră – iar noi trebuie să stabilim un factor de descurajare”, a argumentat ea.

Vladimir Putin a declarat duminică, în cadrul unei parade navale la Sankt Petersburg, că, în cazul în care SUA își va continua planurile de a amplasa în Europa armament suplimentar care, teoretic, ar putea viza Rusia, atunci Moscova va lua în considerare “măsuri în oglindă”.

El a evocat cursa înarmării de la începutul anilor 1980, la sfârșitul Războiului Rece, când una dintre principalele nemulțumiri sovietice a fost amplasarea de rachete Pershing în Germania de Vest de atunci. Putin a afirmat că SUA riscă să repete un fenomen similar.

“Dacă SUA implementează astfel de planuri, ne vom considera liberi de moratoriul unilateral impus anterior privind desfășurarea armelor de atac cu rază intermediară și mai scurtă, inclusiv creșterea capacității forțelor de coastă ale marinei noastre”, a spus Putin.

Aici, Putin se referea la termenii Tratatului privind Forțele Nucleare Intermediare din 1987 – din care SUA și apoi Rusia s-au retras în 2019. Ambele părți au dat vina pe cealaltă pentru încălcarea termenilor tratatului.

Conform unei declarații comune a Washingtonului și Berlinului adoptată în cadrul summitului NATO din capitala americană, SUA vor începe până în 2026 să amplaseze în Germania armament, inclusiv rachete SM-6, rachete de croazieră Tomahawk îmbunătățite, care pot fi capabile nuclear, și unele “arme hipersonice în curs de dezvoltare”.

SUA și Germania susțin că mișcarea este un răspuns la evoluții precum staționarea de către Rusia a unor rachete Iskander comparabile în exclava Kaliningrad, la granița cu Polonia și Lituania.

“Ceea ce planificăm acum este un răspuns pentru a descuraja utilizarea acestor arme împotriva Germaniei sau a altor ținte”, a mai declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Sebastian Fischer.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare