Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei Rusiei la București a fost convocat, joi la sediul Ministerului Afacerilor Externe, după ce au fost găsite resturi provenind de la drone rusești Gheran în apropiere de localitatea Plauru, în județul Tulcea.
“Reprezentantul MAE a transmis protestul ferm al autorităților române și a condamnat atacurile repetate ale forțelor ruse asupra infrastructurii civile ucrainene, solicitând încetarea imediată a acestora. A reamintit că țintirea obiectivelor civile reprezintă crime de război”, a transmis joi MAE într-un comunicat de presă remis CaleaEuropeană.ro.
De asemenea, reprezentantul Ministerului de Externe a subliniat “caracterul iresponsabil al loviturilor militare, inclusiv în imediata proximitate a frontierei României, care pun în pericol securitatea națională”.
Pe un plan mai larg, el a evidențiat “responsabilitatea exclusivă care revine Federației Ruse, ca urmare a agresiunii împotriva Ucrainei, pentru deteriorarea gravă a mediului de securitate la Marea Neagră”, conchide sursa citată.
Ministerul Apărării Naţionale român (MApN) a informat joi că resturi de dronă de provenienţă rusească au fost găsite în apropierea localităţii Plauru, după atacurile din noaptea de marţi spre miercuri asupra infrastructurii civile şi portuare din Ucraina, în apropierea graniţei cu România.
Investigaţiile realizate de specialişti din cadrul MApN, SRI şi MAI au început miercuri.
“Până la acest moment, la prima dintre cele trei locaţii identificate ca posibile zone de incidenţă, din proximitatea localităţii Plauru, jud. Tulcea, au fost identificate resturi de la o dronă de provenienţă rusească de tip Geran1/2. Cercetările vor continua şi astăzi, pentru acoperirea întregii zone. Facem precizarea că toate locaţiile identificate drept posibile zone de incidenţă se află în afara ariilor locuite, nefiind afectate elemente de infrastructură”, a afirmat MApN.




