Israelul a aprobat cadrul legal pentru intrarea Forței Internaționale de Stabilizare în Gaza, dar nu și desfășurarea imediată

Cabinetul de securitate israelian a aprobat duminică acordarea imunității juridice Forței Internaționale de Stabilizare (ISF), una dintre componentele planului în 20 de puncte propus de președintele american Donald Trump pentru Fâșia Gaza. Decizia deschide calea pentru o misiune formată inițial din aproximativ 200 de membri din „țări prietene”, precum Uganda și Maroc, dar nu autorizează desfășurarea sa imediată, relatează Reuters.

Imunitatea a fost acordată în baza Legii israeliene privind imunitățile organizațiilor internaționale, iar ISF va opera „în deplină coordonare cu Forțele de Apărare ale Israelului” în zonele din Gaza care nu se află sub controlul armatei israeliene, potrivit unui înalt oficial israelian.

Fiecare contingent va avea nevoie de o aprobare separată din partea Israelului, scrie Reuters. Intrarea oricărui membru al forței va trebui autorizată în mod expres de premierul Benjamin Netanyahu, ministrul apărării, Israel Katz, și ministrul de externe, Gideon Sa’ar. Deocamdată, nu a fost stabilit un calendar pentru desfășurarea misiunii.

Cabinetul a mai decis că Israelul va stabili ce state pot contribui cu personal la această forță.

„Vor fi eligibile numai țările cu care Israelul are un acord de pace și care nu întreprind demersuri împotriva statului Israel sau a oficialilor săi în cadrul forurilor internaționale”, a declarat oficialul.

„În această etapă, forța ar urma să fie formată din aproximativ 200 de membri proveniți din țări prietene, precum Uganda și Maroc”, a adăugat el.

Acesta a subliniat că aprobarea ISF nu va determina, deocamdată, o nouă retragere a armatei israeliene.

„Poziția Israelului rămâne aceea că IDF va continua să mențină pozițiile de-a lungul Liniei Galbene [până la care forțele s-au retras în octombrie anul trecut] și că nu va exista absolut nicio retragere [suplimentară] până când Hamas nu va fi dezarmat complet, iar Fâșia Gaza nu va fi pe deplin demilitarizată”, a afirmat oficialul.

Decizia a fost adoptată cu o zi înainte ca Netanyahu să plece la Washington. Premierul israelian urmează să ajungă luni în capitala americană și este așteptat să se întâlnească marți cu Donald Trump.

Planul prezentat de președintele american după încheierea acordului de încetare a focului din octombrie prevede intensificarea ajutorului umanitar, preluarea administrației civile de către tehnocrați palestinieni, dezarmarea Hamas și retragerea forțelor israeliene. Aplicarea sa a stagnat însă. Comitetul Național pentru Administrarea Fâșiei Gaza, organismul format din tehnocrați palestinieni care ar trebui să preia conducerea civilă, nu a intrat încă în enclavă, iar Hamas a refuzat până acum să depună armele.

Israelul controlează în fapt aproximativ 64% din teritoriul Fâșiei Gaza și a anunțat că intenționează să extindă această zonă la 70%. Aproape întreaga populație de circa două milioane de locuitori trăiește în prezent pe o fâșie îngustă de coastă aflată sub controlul Hamas, în mare parte în corturi improvizate sau clădiri avariate și în condiții umanitare precare.

Consiliul pentru Pace, autoritatea internațională însărcinată cu implementarea planului lui Trump și cu supravegherea ISF, pregătește o zonă umanitară-pilot în regiunea Rafah, din sudul Fâșiei Gaza. Membrii forței internaționale ar urma să fie desfășurați inițial de-a lungul granițelor acestei zone, unde palestinienilor care trec verificările de securitate li s-ar permite să se mute din teritoriile controlate de Hamas.

Trimisul Consiliului pentru Pace pentru Gaza, Nickolay Mladenov, a salutat decizia cabinetului israelian.

„Aceasta este o componentă esențială a cadrului convenit pentru stabilizarea Fâșiei Gaza, sprijinirea demilitarizării și facilitarea tranziției către o administrație palestiniană de tranziție funcțională, sub conducerea Comitetului Național pentru Administrarea Fâșiei Gaza”, a scris Mladenov pe X.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Alexandra Loy
Alexandra Loy
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

Articole Populare