Preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a declarat sâmbătă că influenţa Bisericii Ortodoxe subordonată Patriarhiei Moscovei, care numără milioane de credincioşi în Ucraina, constituie o „ameninţare directă la securitatea naţională” a ţării sale, informează AFP, preluată de Agerpres.
„Consider că este absolut necesar să tăiem toate tentaculele cu care ţara agresoare operează în corpul statului nostru”, a spus Poroşenko, referindu-se la Rusia, conform Digi24.

Potrivit preşedintelui ucrainean, citat și de Politico Europe, Biserica Ortodoxă ce ţine de Patriarhia Moscovei „este separată de stat doar pe hârtie” şi „susţine în totalitate şi necondiţionat politica revanşardă şi imperialistă a Kremlinului”.
În același context, Petro Poroşenko, s-a pronunţat în favoarea accelerării separării bisericii ucrainene de Patriarhia Moscovei prin crearea unei biserici ortodoxe ucrainene independente
Şeful statului ucrainean s-a exprimat în cadrul ceremoniilor ce marchează împlinirea a 1030 de ani de la creştinarea Rusiei Kievene, a cărei moştenire istorică face în prezent obiectul unei dispute între Rusia şi Ucraina.
.




