Aderarea la spaţiul Schengen va fi „o barieră înlăturată”, a declarat sâmbătă ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, potrivit Agerpres.
„Ne vom bate în continuare pentru proiecte de ţară precum aderarea la spaţiul Schengen sau includerea României în programul VISA Waiver. Aderarea la spaţiul Schengen încheie definitiv procesul de tranziţie. Va fi o barieră înlăturată ”, a spus Lucian Bode la Şcoala de vară a Tineretului Naţional Liberal, care s-a desfăşurat în judeţul Constanţa.
În primul său raport privind Starea Spațiului Schengen, dat publicității la data de 24 mai, Comisia Europeană a solicitat Consiliului UE să permită României, Croației și Bulgariei să devină parte a spațiului Schengen, “având în vedere că toate criteriile au fost îndeplinite”.
Îndeplinirea de către România a criteriilor prevăzute în acquis-ul Schengen a fost recunoscută oficial la data de 9 iunie 2011, cu ocazia reuniunii Consiliului Justiție și Afaceri Interne. În prealabil, la 8 iunie 2011, Parlamentul European a avizat favorabil proiectul Deciziei privind aderarea României și Bulgariei la Schengen.
Între cele mai recente poziții instituționale, Comisia Europeană și Parlamentul European au reafirmat încă de anul trecut că România, Bulgaria, dar și Croația, îndeplinesc criteriile de aderare.




