Ministrul finanțelor din Germania, Christian Lindner, avertizează Rusia cu un „răspuns virulent” dacă încalcă integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit unui interviu pentru NTV, preluat de Agerpres.
„O încălcare a integrităţii teritoriale a Ucrainei va primi răspuns din partea Uniunii Europene, din partea alianţei noastre defensive, NATO, şi din partea noastră, cu o hotărâre virulentă”, a declarat Lindner într-un interviu cu postul privat NTV.
Ministrul german nu a dorit să ofere detalii despre natura sancțiunilor pentru a nu strica elementul surpriză în cazul în care Rusia atacă Ucraina, subliniind, totodată, că Moscova nu trebuie să interpreteze acest lucru ca pe o slăbiciune din partea aliaților occidentali.
„Unde anume vom ţinti, în privinţa guvernului rus şi a celor care îl susţin, este un aspect care nu trebuie să fie dezbătut public”, a insistat el, şi a afirmat că Kremlinul nu ar trebui să facă greşeala să creadă că acest lucru înseamnă că în Occident nu există unitate sau să perceapă această atitudine drept o dovadă de slăbiciune.
La rândul său, cancelarul german Olaf Scholz făcuse aluzie la includerea Nord Stream 2 într-un potențial pachet de sancțiuni, declarând că Germania va discuta despre oprirea gazoductului ca parte a unor „costuri economice severe” în cadrul unei conferințe de presă cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, la 18 ianuarie.
Germania a fost acuzată în ultimele săptămâni că nu a luat suficiente măsuri pentru a răspunde agresiunii rusești. În plus, a manifestat reticență în a exporta arme către Ucraina, spre consternarea Kievului, deși Scholz a indicat recent că „toate opțiunile” sunt avute în vedere pentru sancțiuni în cazul unei noi invazii rusești.
La criticile aduse guvernului german pentru faptul că a livrat Ucrainei 5000 de căşti militare în loc de armament defensiv, aşa cum solicitase Kievul, şi a blocat trimiterea unor obuziere de către Ucraina, Lindner a replicat că este vorba despre teme „simbolice”, care nu reflectă „situaţia reală”.
„Din punct de vedere financiar, Germania este cel mai mare sprijin al Ucrainei”, a evidenţiat ministrul Lindner şi a subliniat că ţara sa susţine „un comportament consensual” în interiorul Uniunii Europene şi al NATO şi că va respecta tot ceea ce se va decide în acest sens la nivelul celor două organizaţii.




