Profesorul Vasile Pușcaș, profesor la Universitatea ”Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, și mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Andrei Andreicuț, au devenit noii membri ai Academiei Române, informează Cluj24.
În sesiunea din 15 septembrie 2021 a Adunării Generale, au fost titularizați trei membri corespondenți și au fost aleşi, prin vot secret, noi membri ai Academiei Române, după cum urmează:
Membri titulari
- Ladislau Vékás, Secția de știinte tehnice
- Mircea Flonta, Secţia de filosofie, teologie, psihologie şi pedagogie
- Ilie Pârvu, Secţia de filosofie, teologie, psihologie şi pedagogie
Membri corespondenți
- Vasile Puşcaş, Secția de științe istorice și arheologie. Acesta este cel care a negociat la Washington reacordoarea României a clauzei națiunii celei mai favorizate. În egală măsură, acesta a negociat în perioada 2000-2004 aderarea țării noastre la Uniunea Europeană.
- Sorin Dăscălescu, Secția de științe matematice
- Mihai Nicolae Ducea, Secţia de ştiinţe geonomice
Membri de onoare din ţară
- IPS Andrei Andreicuț, Secția de filosofie, teologie, psihologie și pedagogie
- Membri de onoare din străinătate
- Wolfram Mauser – Germania, Secția de științe geonomice”
Președintele Academiei Române este Ioan Aurel Pop, fost rector al Universității ”Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca.




