Negociatorul-șef al aderării României la UE, Vasile Pușcaș, și mitropolitul Clujului, Andrei Andreicuț, au devenit membri ai Academiei Române

Profesorul Vasile Pușcaș, profesor la Universitatea ”Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, și mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Andrei Andreicuț, au devenit noii membri ai Academiei Române, informează Cluj24.

În sesiunea din 15 septembrie 2021 a Adunării Generale, au fost titularizați trei membri corespondenți și au fost aleşi, prin vot secret, noi membri ai Academiei Române, după cum urmează:

Membri titulari

  • Ladislau Vékás, Secția de știinte tehnice
  • Mircea Flonta, Secţia de filosofie, teologie, psihologie şi pedagogie
  • Ilie Pârvu, Secţia de filosofie, teologie, psihologie şi pedagogie

Membri corespondenți

  • Vasile Puşcaş, Secția de științe istorice și arheologie. Acesta este cel care a negociat la Washington reacordoarea României a clauzei națiunii celei mai favorizate. În egală măsură, acesta a negociat în perioada 2000-2004 aderarea țării noastre la Uniunea Europeană.
  • Sorin Dăscălescu, Secția de științe matematice
  • Mihai Nicolae Ducea, Secţia de ştiinţe geonomice

Membri de onoare din ţară

  • IPS Andrei Andreicuț, Secția de filosofie, teologie, psihologie și pedagogie
  • Membri de onoare din străinătate
  • Wolfram Mauser – Germania, Secția de științe geonomice”

Președintele Academiei Române este Ioan Aurel Pop, fost rector al Universității ”Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Articole Populare