Proteste la Ankara, după ce poliția a închis hotelul unde urma să se desfășoare congresul politic care i-ar fi putut provoca neplăceri lui Erdogan

Aproximativ 5000 de persoane au protestat în Ankara duminică, după ce poliția a închis un hotel în care urma să se desfășoare un congres al Partidului Mișcarea Naționalistă ( MHP) în cadrul căruia ar fi urmat să se ia o decizie care să îi provoace probleme actualului președinte, Recep Tayyip Erdogan, potrivit Reuters, menționează Adevărul.ro.

O parte dintre membrii partidului în cauză au demarat o procedură care ar fi putut duce la înlăturarea liderului MHP, Devlet Bahceli, aflat la conducere de două decenii. Această procedură necesita schimbarea regulamentului formațiunii politice într-un congres special.

Partidul lui Erdogan are neovie de sprijinul Partidului Mișcarea Naționalistă pentru a modifica legea care acordă puteri extinse președintelui. Cei care îl susțin pe Bahceli sunt dispuși să își ofere suportul în acest sens.

Liderii disidenți, printe aceștia aflându-se și fostul ministru de Interne, Meral Aksener, nu sunt de acord cu acest plan. Aceștia au oferit publicității un comunicat de presă prin care aduc acuze la adresa  partidului AKP al lui Erdogan. În viziunea lor, președintele ar fi intervenit pentru a opri congresul.”Puterea executivă a organizat o lovitură de stat împotriva puterii judecătoreşti. Constituţia şi legea sunt suspendate. O schimbare în MHP este coşmarul partidului AKP“, potrivit comunicatului.

Mii de oameni s-au adunant în apropiere de barierele care blocau accesul la drumul ce ducea către hotelul care găzduia congresul. „Bahceli trebuie să plece!” a strigat mulțimea. Forțele de ordine au amplasat tunuri cu apă.

În urma alegerilor organizate în noiembrie 2015, partidului lui Bahceli a obținut 12% dintre sufragii, echivalentul a 40 de locuri în Parlament. AKP are nevoie de sprijinul acestei formaţiuni pentru a declanşa un referendum privind modificarea constituţiei, care ar atrage după sine acordarea unor puteri mai mari preşedintelui.

.

.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare