Ursula von der Leyen, mesaj la Summitul ”Women20” de la Roma: Vocea femeilor trebuie adusă la masa decidenților

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a transmis un mesaj video în cadrul „Women20 Summit” de la Roma, iar cu acest prilej a reiterat importanța egalității de gen și expertiza femeilor la dezbaterile de nivel înalt.

„Avem nevoie de Women 20 pentru a contribui la aducerea vocii femeilor la masa factorilor de decizie. Avem nevoie de cele mai bune idei de politici, astfel încât tot mai multe femei din întreaga lume să poată beneficia de oportunitățile potrivite și, în cele din urmă, să ajungă în pozițiile de conducere pe care le merită”, a transmis șefa Executivului. 

În ceea ce privește ocuparea forței de muncă pentru femei, Ursula von der Leyen reamintește că prea multe dintre femei au fost informate că trebuie să aleagă între a fi mamă și a avea o carieră.

„În calitate de mamă a șapte copii și de președinte al Comisiei Europene, nu sunt de acord. Dar cunosc obstacolele cu care se confruntă femeile. Așadar, trebuie să ne străduim să creăm condițiile potrivite pentru ca toate femeile să se bucure de acces egal pe piața muncii. În Uniunea Europeană, tocmai am convenit să reducem cu 50 %, până în 2030, diferența dintre femei și bărbați în ceea ce privește ocuparea forței de muncă. Și voi aduce acest angajament la masa liderilor la reuniunea G20 din octombrie”, a anunțat Ursula von der Leyen.

„Așadar, aștept cu nerăbdare să văd recomandările dumneavoastră înainte de summitul G20. Cu ajutorul dumneavoastră, putem plasa egalitatea între femei și bărbați în centrul agendei G20. Astfel încât femeile și bărbații să fie reprezentați în mod egal – în forța de muncă, în viața de familie. Și, da, și în cadrul reuniunilor G20”, a conchis președinta Comisiei Europene.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare