
Primăria oraşului spaniol Valencia va instala semafoare pe care să figureze şi siluete de femei, nu doar de bărbaţi. Iniţiativa este un cadou pe care autorităţile vor să-l facă doamnelor şi domnişoarelor pentru 8 martie.
Iniţial, semnalele luminoase cu silueta feminină vor fi montate în centrul portului de la Marea Mediterană, la o trecere de pietoni din apropiere de Plaza de Toros.
În prima fază a proiectului se vor instala 20 de astfel de semafoare. Pe o parte a trecerii va rămâne figura pietonului, iar pe cealaltă parte va fi silueta feminină, cea care va anunţa momentul în care se poate traversa strada.
Ideea semafoarelor pe care să apară şi siluete de femei îmbrăcate în fustă nu este o premieră în Spania, întrucât a fost implementată deja cu succes în mai multe localităţi.
.
.




